Yükleniyor

İşsizlik ödeneği alırken işe girenler dikkat!

Fesih yasağının ardından işten çıkartmalar başladı. İşten çıkartılanlardan işsizlik ödeneği alma hakkı bulunanlar ödenek almakta iken 90 gün içinde bir işe girerlerse işsizlik ödeneği aldıkları döneme ait sigorta primleri işsizlik fonundan karşılanacak.

Asgari ücretlinin vergi dilimi bir ay erken yükseldi

Asgari ücretle çalışanların kazançları ağustos ayında yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine girdi. Geçen yıla göre bir ay daha erken vergi dilimi yükselen asgari ücretlilerin aylık net ücreti 40 TL ile 152 TL arasında değişen tutarlarda azalacak. Vergi dilimindeki artıştan en olumsuz etkilenen çok çocuklu çalışanlar olacak.

Kullanılmayan şua izninde zaman aşımı

Kullanılmayan yıllık izin paraları ancak iş akdi sona erdikten sonra alınabilir. İş akdi hangi gerekçe ile sona ererse ersin işçi kullanmadığı yıllık izin paralarını alır. Radyasyona maruz kalan mesleklerde uygulanan şua izni yıllık izninden farklı olmakla birlikte, kullanılmayan şua izni parası da sadece işten ayrılırken alınabilir.

Kamuda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı

Hükümet ve işçi konfederasyonları, kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü üzerinde anlaşma sağladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tarafların üzerinde anlaştığı zam oranını açıkladı. Buna göre, kamu işçilerine ilk 6 ay için yüzde 12, sonraki 6'şar aylık dönemler için yüzde 5 + enflasyon farkı kadar zam yapıldı. En düşük ücretlilere 500 TL düzeltme yapıldı. Kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 liraya yükseltildi. Aylık ortalama ücret ise 5 bin 835 liraya ulaştı. Bakan Bilgin "Tüm işçilere yansıyan oran yüzde 27.10. Bunun kamuya maliyeti vardır ama bu maliyeti dikkate alan bir yaklaşımı Türk ekonomisi imkanları içinde gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi.

SGK 40 yaşa kadar tüp bebek tedavisini karşılayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından çocuk sahibi olamayan çiftlere sağlanan tüp bebek tedavisi konusunda yeni düzenlemeler hayata geçti. Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişiklik ile daha önce 39 olan tüp bebek tedavisinde yaş sınırı 40’a çıkartıldı. SGK artık kalıtsal hastalığı olan çiftlerin sağlam çocuk doğmasına yönelik tedavisi ile hasta çocuğun tedavisi için kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik tüp bebek tedavilerini de karşılayacak.

Temmuzda 232.5 bin kişi işsizlik ödeneği için başvurdu

Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği, işveren prim desteği gibi ödemelerle işçi ve işverene nefes aldıran İşsizlik Sigortası Fonu (İSF) temmuz ayında nefes aldı. Fonun varlıklarındaki kan kaybı şimdilik durdu. Temmuz ayında 232.5 bin kişi işsizlik ödeneği için başvuruda bulunurken, bunlardan 83.4 bin kişiye ödenek bağlandı.

Vergiden istisna edilen kazanç işçinin hakkı

Ev hizmetlerinde çalıştırılan bazı kişilere ödenen ücretlerden gelir vergisi alınmaz. Vergi istisnasından doğrudan çalışanlar yararlanır. İşveren, çalışanın ücretini, vergi karşılığı olan tutar dahil olarak ödemek zorundadır. Ev hizmetlerinde çalışan bazı kişilerin ücretlerinden ise vergi kesilir. Verginin sorumlusu o kişiyi evinde çalıştıran işveren değil, işçinin kendisidir.

Yapılandırmada ihya kolaylığı

BAĞ-KUR prim borcunu ödeyemediği için sigortalılık süresi dondurulanlar, yapılandırma kanunu kapsamında daha az para ödeyerek sigortalılık süresini canlandırabilecekler. On sene önceki prim günlerini yapılandırma kapsamında yeniden canlandıranlar 3 yerine 1 ödeyecekler. Borç tarihi ne kadar eski ise elde edecekleri avantajlar da o kadar artacak.

Cumartesi günü hangi durumda yıllık izin süresinden düşürülecek?

Haftada 5 gün çalışılan işyerlerinde cumartesi günlerinin yıllık izin süresinden sayılıp sayılmayacağı konusunda Yargıtay önemli bir karar aldı. İş sözleşmesinde cumartesi ve pazar günleri “hafta tatili” olarak belirlenmişse, her iki gün yıllık izin sürelerinden sayılmayacak. Ancak, fiilen çalışılmasa bile sözleşmede cumartesi günü “hafta tatili” olarak kabul edilmemişse veya hafta tatili olarak belirlenmiş olsa bile “izin süresinden düşülmeyeceği” açıkça belirtilmişse cumartesi günü yıllık izin kullanılmış sayılacak.

Borcundan dolayı emekli olamayanlar dikkat!

Yapılandırma kanunu uyarınca, BAĞ-KUR prim borcunu 31 Ekim’e kadar ödemeyenlerin borçlu oldukları döneme ait sigortalılık süresi dondurulacak. Böylece, prim borcu nedeniyle emekli olamayanların önü açılacak. 4/a, 4/b veya 4/c kapsamındaki kalan prim günü emekli olmaya yeterli olanlar emekli olabilecekler.

Borç yapılandırmada peşin ödeme avantajı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı İsmail Yılmaz, kuruma olan prim borçlarını yapılandırarak peşin ödeyenlerden gecikme faizi yerine hesaplanan enflasyon farkının yüzde 90’ının alınmayacağını belirtti. Yılmaz, bu sayede 2008 yılındaki 1200 liralık borcu gecikme cezasıyla bugün 5 bin 535 liraya çıkan vatandaşın, peşin ödeme yaptığı takdirde sadece bin 292 TL ödeyerek borçtan kurtulacağını söyledi. Yılmaz, işten çıkarma yasağının bitmesiyle temmuz ayında işsiz sayısında patlama yaşanacağı endişelerine karşın, sigortalı işçi sayısının temmuz ayında bir önceki döneme göre arttığını bildirdi.

Memur ve memur eklisinin zam görüşmeleri başladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memurlar için bugün başlayan toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili açıklama yaptı. Bilgin, "Türkiye, çalışanlarını enflasyonun altında ezdirmeyecektir. Enflasyonun üzerinde bir noktada meseleyi ele alacağız" dedi.

12 yıldaki memur maaş zammı enflasyonla başa baş oldu

Yaklaşık 3.6 milyon memur ve 2.4 milyon memur emeklisi olmak üzere toplam 6 milyon kişiyi ilgilendiren kamu çalışanlarının toplu sözleşme görüşmeleri bugün başlıyor. Kamu çalışanlarına 2021 Temmuz ayı itibarıyla 2010 yılından bu yana yüzde 221,52 oranında maaş zammı yapıldı.

Memur-Sen'in zam talebi belli oldu

2 Ağustos'ta başlayacak kamuda zam görüşmeleri öncesinde Memur-Sen zam talebini belirledi. Buna göre Memur-Sen kamu görevlilerine 600 TL seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17 zam talep etti.

İşçi sayısı geçen yıldan az olan işletme istihdam teşviki alamayacak

Pandemi döneminde istihdamı korumak amacıyla uygulanan kısa çalışma ve işten çıkarma yasağı 30 Haziran’da sona erdi. İşletmeler normalleşme döneminde iki teşvik mekanizması ile desteklenecek. Destekten yararlanabilmek için geçen yılki işçi sayısına ilave işçi almak gerekecek. İşçi sayısı geçen yılın altına düşenler teşviklerden yararlanamayacak.

İşsizlik Fonu’ndan pandemi için 60 milyar TL harcandı

Kısa çalışma uygulaması ve işten çıkarma yasağı 30 Haziran’da sona ererken, pandemi döneminde yapılan kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ve nakdi ücret desteği ödemeleri ile normalleşme desteğinin İşsizlik Sigortası Fonu’na faturası da ortaya çıktı. Fondan pandemi döneminde üç kalem için yapılan harcama 60 milyar liraya ulaştı.

Haksız sicil notu verilen çalışana manevi tazminat

Yargıtay, kurumsal işyerlerinde çalışanların performansına göre amirlerince verilen sicil notları konusunda emsal teşkil edecek önemli bir karara imza attı. Yargıtay, bir banka çalışanına verilen sicil notunun mahkemede iptal edilmesinin ardından, olumsuz sicil notu dolayısıyla manevi tazminat verilmesine hükmetti.

Kıdem tazminatı tavanı yükseldi

Yılın ikinci yarısında uygulanacak memur maaş katsayısı ile birlikte yeni kıdem tazminatı tavanı da belli oldu. Temmuz – Aralık döneminde uygulanacak kıdem tazminatı tavanı 7 bin 280 lirayı aştı. Tavan artışı, brüt ücreti 7 bin 639 liranın üzerinde olanların daha yüksek kıdem tazminatı almasını sağlayacak.

Memur ve emeklilerin maaş zammı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı haziran ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve tüm emekli aylıklarına yüzde 8.45 oranında zam yapılacak.

İşten çıkış koduna göre kimler işsizlik ödeneği alabilir?

İşten çıkarma yasağının sona ermesiyle yoğun işten çıkarmalar yaşanması bekleniyor. Peki kimler işsizlik ödeneği alabilir? İşsizlik ödeneği için nereye ve ne zaman başvurulmalı? Kısa çalışma ödeneği alanlar işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek mi? KÇÖ almış olanların işsizlik ödeneği nasıl hesaplanır? Kendi isteğiyle işten ayrılanlardan kimler işsizlik ödeneği alabilir?

100 bin lira üniversite ücreti BES'ten

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı, yaptıkları simülasyon sonucunda BES'e giriş yılına göre yeni doğan bir çocuğun birikimi ile 18 yaşına gelmiş bir çocuğun emeklilik yaşı geldiğinde birikimleri arasında yüzde 55 fark oluştuğunu kaydederek "Ne kadar erken biriktirmeye başlarsak o kadar iyi yol alabiliyoruz. Çünkü yüzde 25 devlet katkısını böyle maksimize edebiliyorsunuz. Yaptığımız simülasyona göre çocuğunuz doğduğunda 300 lira aylık birikim ile başlayacağınız katkı payı toplamı 18 yaşına geldiğinde bugünkü değer ile 100 bin liraya ulaşıyor. Yani 100 bin liralık bir üniversite eğitim harcaması bu tutarla ödenebilir" dedi.

İşten çıkarma yasağı sonrası kitlesel işsizlik korkusu

Pandemi dolayısıyla geçen yıl uygulamaya konulan işten çıkarma yasağı dün sona erdi. Yasak döneminde toplam 3 milyon işçi ücretsiz izne çıkartıldı. Mayıs ayında yaklaşık 1 milyon işçi ücretsiz izinde, 1.2 milyon işçi de kısa çalışmada gösterildi. Peki, bu işçiler işbaşı yapabilecekler mi? İşbaşı yapamayanlar işsizlik ödeneği alabilecekler mi?

İşçiye yapılan o ödemeden vergi kesilmeyecek

Hastalık ve iş kazası nedeniyle rapor alan işçilere işverence yapılan para yardımından vergi kesilip kesilmeyeceği sorusu en yetkili makamdan cevap buldu. Hazine Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı özelgede, iş kazası geçiren işçiye işverence yapılan para yardımından gelir vergisi kesilmeyeceği, sadece damga vergisi kesilmesi gerektiği belirtildi.

SGK prim yapılandırmasına 2,2 milyonu kişi başvurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, SGK prim borçlarının yapılandırılmasında bugüne kadar 2 milyon 248 bin 894 kişinin başvuruda bulunduğunu, 101 milyar 7 milyon TL borç için yapılandırma işlemi yapıldığını ifade etti.

İşten çıkartılan işçi işe iade için önce arabulucuya başvurmalı

Kovid – 19 pandemisi dolayısıyla geçen yıl 17 Nisan’da başlayan işten çıkarma yasağı 30 Haziran’da sona eriyor. Yasağın bitmesinin ardından işten çıkarmalarda artış bekleniyor. İş Kanunu’na göre, işe iade davası açmak mümkün. Peki işten atılan herkes işe iade davası açabilir mi? İşe iade davasının kaç gün içinde açılması gerekir? Zaman aşımı süresi ne zaman başlar? İşveren işe iade edilen işçiyi başka bir yerde çalıştırabilir mi? İşe başlatmama tazminatı ne kadardır?

Pandemi mağduru işçiye borçlanma hakkı

İşletmeleri ayakta tutmak ve istihdamı korumak amacıyla uygulanan pandemi tedbirleri bu hafta sona eriyor. Bir yılı aşkın süredir uygulanan kısa çalışma ve ücretsiz izin dolayısıyla sosyal güvenlik primleri yatırılmayan çalışanların emeklilik tarihleri gecikecek, emekli aylıkları daha düşük olacak. Hastalık ve doğum nedeniyle rapor parası alamayacaklar. Emeklilik tarihleri geciken veya gecikme riski bulunan çalışanlar için borçlanma hakkı verilmesi gerekir.