Yükleniyor

Dünyanın en yenilikçi 50 şirketi belli oldu

Dünyanın en yenilikçi şirketleri araştırmasının 2021 yılı sonuçları açıklandı. Teknoloji şirketlerinin ağırlıkta olduğu 50 şirketlik listede, bu yıl Covid-19 salgını sonrası aşı ve ilaç geliştiren şirketlerin hızlı yükselişine tanıklık edildi. En yenilikçi 50 şirketin 10’u aşı ve ilaç firmalarından çıktı.

iPhone kullanıcılarına 'evde kal' uyarısı gitti

Bazı iPhone kullanıcılarına sabah saatlerinde sesli bir şekilde 'Test Alert Notification' başlığıyla 'Evde kal Türkiye' bildirimi gitti. Kullanıcılar sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda tatil günü gelen bu bildirimle uyandıklarını belirtti. Vodafone Türkiye "Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır" açıklamasında bulundu.

İş yükleri hızla 'bulut'a kayıyor

2021 Cloud Security Report'a göre şirketlerin yüzde 33'ü bugün iş yüklerinin yarısından fazlasını bulutta çalıştırıyor. Bu sayının önümüzdeki 12 ile 18 ay içinde yüzde 56'ya yükseleceği öngörülüyor.

Fransa'dan Google'a 500 milyon euro ceza

Fransız haber yayınlarının Google platformlarında gösterimleri nedeniyle yürütülen müzakerelerde ABD'li şirkete 500 milyon euro ceza kesildi. Fransız Rekabet Kurumu talimatlara uyulmadığı kesilen ceza sonrasında Google'a iki ay süre verirken, aksi takdirde günlük 900 bin euro daha ceza işletileceğini belirtti.

Çocuklar için akıllı saat alırken nelere dikkat etmeli?

Çocuklarını takip etmek isteyen aileler, son yıllarda akıllı saatlere daha fazla yönelmeye başladı. Takip işlevinin yanısıra pek çok özelliği bir arada sunan ve çocuklara özel geliştirilen akıllı saat almayı düşünenler nelere dikkat etmeli? İşte hem almadan önce hem de kullanırken güvenlik açısından bilmeniz gerekenler...

TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nın 1. etabı tamamlandı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, STM Savunma Teknolojileri yürütücülüğünde düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın birinci etabı Elazığ’da gerçekleşti. Birinci etabı başarıyla tamamlayan 24 sporcu, şampiyonanın ikinci etabında Bergama’da yarışmaya hak kazandı. Şampiyona’nın birinci etap açılışına Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Müdürü Ömer Kökçam katıldı.

Aylık ortalama internet tüketimi 197 GB'yi de geçti!

Pandemi ile artan talep, Türkiye’de kullanıcı başına aylık ortalama internet tüketimini 200 GB’ye çıkardı. 2021’in ilk çeyreğinde sabit genişbantta aylık ortalama kullanım 197.2 GB’ye çıkarken; 50 Mbps ve üzerindeki hızları kullananların oranı yüzde 5 düzeyinde kaldı.

Vodafone Simple ile taahhüt ve aşım ücretini kaldırdı

Vodafone, dijital yaşam tarzını benimseyen kullanıcılar için geliştirdiği yeni nesil mobil deneyimi Vodafone Simple’ı tanıttı. Taahhüt alınmayan ve aşım ücreti bulunmayan yeni deneyimi tanıtan Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “2025 yılına kadar Türkiye'nin en hızlı büyüyen yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olmak istiyoruz” dedi.

Türk e-ticaret platformu Hepsiburada'dan NASDAQ'ta bir ilk!

E-ticaret platformu Hepsiburada, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü NASDAQ’ta halka arz edilen ilk Türk şirketi oldu. Yaklaşık 4 milyar dolarlık piyasa değerlemesi ile NASDAQ’a gelen Hepsiburada, gong töreni kapsamında, New York Times Square'de de yerini aldı.

Aynı platformda hem satın alma hem de finansman sunacak

İş Bankası, e- ticaret alanında birden çok hizmetin sunulduğu Pazarama isimli yeni platformunu tanıttı. Yapılan açıklamaya göre, ürün ve hizmet satışlarının yanı sıra mobil ödeme deneyimi de sunulan Pazarama’da, giyimden kırtasiyeye, elektronikten evcil hayvan ürünlerine ve oyunlara kadar geniş bir yelpazede farklı ürünleri bulmak mümkün. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, "Pazarama ile herkes, tek uygulama üzerinden hem ürün ve hizmet satın alabilecek hem de bu işlemleri kolaylaştıran ödeme ve finansman imkânlarına başka bir uygulamaya gerek kalmadan ulaşabilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat'ın Ankara'da bulunan Gölbaşı yerleşkesinde Türksat 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde konuştu. Türksat 5A göreve başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dijital çağın imkanlarını milletimizin emrine pek çok gelişmiş ülkeden daha önce verebilmeyi başardık. Özellikle sanayiden ticarete kamu hizmetinden eğitim ve sağlığa kadar dijital altyapıyı daha da geliştirmekte kararlıyız" dedi.

‘Her 4 müşteriden 3’ü dijital bankacılık kanallarını kullanıyor’

Pandemi ile birlikte bankacılık müşterilerinin 4’te 3’ünün dijital kanallarını kullanarak işlemlerini gerçekleştirir hale geldiğine dikkat çeken Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Mobilde aktif müşterilerimiz yüzde 26 oranında arttı. Şube yoğunluğumuz ise önceki dönemlere göre yüzde 76 azaldı. Artık kartlarımız ile yapılan her 3 fiziki işlemden 2’si temassız gerçekleştiriliyor” dedi.

Vodafone ve Riot Games “League of Legends: Wild Rift” için işbirliği yaptı

Vodafone, Riot Games’in geçen yıl piyasaya sürdüğü “League of Legends: Wild Rift” mobil oyununu FreeZone Gaming portföyüne ekledi. İki şirket, Türkiye’nin ilk 5G Wild Rift Mobil Turnuvası’nı da düzenleyecek. “Vodafone FreeZone Wild Rift 5G Turnuvası” adıyla 30 Haziran’da düzenlenecek etkinlik, 5G üzerinden canlı yayınlanacak.

Huawei HarmonyOS'li ilk ürünlerini Türkiye pazarına sundu

Çinli Huawei’nin geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS ile çalışan ilk ürünler, Türkiye’de satışa sunuldu. Huawei Türkiye’nin bu ay itibariyle atanan yeni Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda HarmonyOS’un yanı sıra; MatePad 11, Watch 3 Serisi, FreeBuds 4 sahneye çıktı.

Bakan Karaismailoğlu: 5G'de önemli bir eşiği geride bıraktık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında 5G altyapıları için kritik önemdeki çekirdek şebeke, baz istasyonu, 5G’ye özel yönetim, servis ve operasyonel yazılım ürünlerinin, yerli ve milli gayret ve alın teri ile geliştirilmesi sürecinde önemli bir eşiği geride bıraktıklarını belirtti.

5G abone sayısı bu yıl 580 milyona ulaşacak

Dünya genelinde her gün yaklaşık 1 milyon abonenin eklenmesiyle toplam 5G abone sayısının 2021 yılının sonunda 580 milyonun üzerine çıkacağı tahmin edildi. Ericsson Mobilite Raporu’na göre abone sayısı her gün 1 milyon artan 5G, tarihin en hızlı kabul gören mobil nesli olma yolunda hızla ilerliyor.

Video içeriklerde yeni trend: Canlı, eşzamanlı, ilgili…

YouTube tarafından hazırlanan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 20’den fazla ülkeden araştırma verilerini içeren YouTube Kültür Trendleri Raporu, pandeminin damga vurduğu 2020-2021 döneminin küresel video trendlerine olan etkilerini ortaya koydu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu dönemde hızlı bir yükseliş kaydeden video içerikleri...

Boston Dynamics yine el değiştirdi

Geliştirdiği Atlas, Spot ve BigDog gibi robotlarıyla dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics’in yüzde 80'lik hissesi Japon SoftBank'ten, Güney Koreli Hyundai şirketine geçti. Böylece MIT bünyesinden çıkan Boston Dynamics, son 8 yılda 3. kez el değiştirmiş oldu.

Tencent Games Türkiye Ülke Müdürü Aras Şenyüz oldu

Yıllık gelirde dünyanın ikinci büyük oyun şirketi olan Çinli Tencent Games, Türkiye’ye ülke müdürü atadı. Türkiye’de oyun deneyimini yerelleştirmek için bu atamayı yaptığını duyuran Tencent Games’in Türkiye Ülke Müdürü olan Aras Şenyüz, “Türkiye’ye yeni oyunlar getirmeyi hedeflediğimiz yeni bir döneme giriyoruz” dedi.

League of Legends evrenini anlatan Netflix dizisi Arcane bu sonbaharda geliyor

League of Legends (LoL) ve VALORANT oyunlarıyla bilinen Riot Games’in Netflix animasyon dizisi Arcane, bu sonbaharda Netflix’e geliyor. Arcane ile LoL evreni ve karakterlerinin oyun dışında yeni bir eğlence platformuna da taşınacağını söyleyen Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul, pandemi ile geçen son bir yılda dünya ve Türkiye oyun pazarının gelişimini değerlendirdi.

Türkiye'de Covid-19 hakkında 23 milyondan fazla Tweet atıldı

Twitter, Ocak 2020’den bu yana platformunda Covid-19 ile ilgili paylaşılan tweetlerin verilerini paylaştı. Buna göre Türkiye’de pandemi döneminde Covid hakkında 23 milyondan fazla Tweet atıldı. Bu dönemde Covid ile ilgili en çok paylaşılan ‘hashtag’ler ise #evdekal, #evdehayatvar ve #HayatEveSığar oldu.

NASA'dan göktaşlarına karşı geliştirilen teleskoba onay çıktı

Dünyamız sık sık göktaşlarının hedefi oluyor. Her ne kadar çoğu yüzeye çarpmadan atmosferde yansada bazıları dünya yüzeyine çarpıyor. İşte bu tehlikeye karşı NASA, uzun süredir üzerinde çalışılan "Near-Earth Object Surveyor" teleskobuna onay verdi. Onayla birlikte teleskobun yapım süreci de resmen başlamış oldu.

Makine sektörünü, siparişi yetiştirme telaşı sardı

Pandemi döneminde küresel ölçekte tedarikte yaşanan sorunlar, navlun fiyatlarının artması gelişmiş Batı ülkelerini Türkiye’ye yönlendirdi. Sektör, kapasitesini daha fazla kullanarak üretimini artırdı. Türk makine sektörü, pandeminin yaralarını sardı. 2021 ile ilgili kaygılar ortadan kalktı, sektör 2022 için sipariş almaya başladı.