Yükleniyor

Financial Times Türk teknoloji girişimlerinin başarısını anlattı

İngiliz Financial Times 'Türkiye nasıl Avrupa teknolojisinin yıldızı oldu?' başlıklı haberinde Getir, Trendyol, Hepsiburada Peak Games ve Dream Games gibi Türk girişimlerinin başarılarını anlattı. Haberde "Son gelen yatırımlar, İstanbul'u haritada Londra, Paris ve Berlin gibi diğer Avrupa teknoloji merkezlerinin yanına koydu" ifadeleri yer aldı.

Angry Birds'ün yaratıcısın Rovio, İzmirli Ruby Games'i satın aldı

Türkiye'nin ilk unicorn girişiminin çıktığı oyun sektöründe yabancı ilgisi sürüyor. Angry Birds'ün yaratacısı Rovio, İzmir merkezli hiperbasit oyun üreticisi Ruby Games'i satın aldığını açıkladı. Etap etap tamamlanacak satış protokolü kapsamında Rovio, Ruby'ye şirketin yüzde 20'si için 10 milyon dolar ödeyecek. Sonraki etaplarda Ruby'nin mali performansına göre değerleme yapılacak. Yüzde 50'lik ikinci etapta, maksimum bedel 80 milyon doları bulabilecek. 500'e yakın çalışanı olan Rovio, geçen yıl 270 milyon euro gelir üretmişti.

Şehir Hatları elektrikli deniz taksi üretip, ihraç edecek

Haliç Tersanesi’nde yürüyen 56 yeni tekne inşasıyla 2021 için 130 milyon TL gelir hedefleyen Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, kendi tasarımı ‘deniz taksilerin’ 10’unu bu yaz suya indirecek. Dedetaş, 5'i elektrikli olacak bu araçların yurtdışına pazarlanacağını söyledi.

Microsoft, OneNote uygulamasının birleştirecek

OneNote uygulamasını kullananlar için güzel bir gelişme var. Önümüzdeki 12 ay boyunca Microsoft, tek bir kullanıcı deneyimi oluşturmak amacıyla Windows’taki OneNote uygulamaları için bir dizi güncelleme yayınlıyor.

Veriyi anlamlandıran devler ligine çıkıyor

Tüm kullanıcıların ürettiği senelik veri miktarının 2025 yılında 175 zettabyte’a ulaşması beklenen dünyada, verilerin “bilgi çöplüğü” olmaması için doğru şekilde analiz edilmesi ve yorumlanması gerekiyor. Çünkü iyi bir veri yönetimi, doğru stratejik kararlar alınması, daha iyi risk yönetimi ve müşteriye dönük aksiyonlarda şirketler için ciddi değer ve kazanç oluşturuyor.

Apple iCloud üzerinden çocuk istismarını tespit edip, bildirecek!

Apple, çocuklara yönelik cinsel istismar ve müstehcenliğe karşı çok konuşulacak yeni teknolojilerini duyurdu. iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarının iCloud’ta depoladığı fotoğraflar üzerinden çocukların istismarının önüne geçmeye odaklanan ABD’li şirket, iCloud’taki müstehcen çocuk fotoğraflarını tespit edecek ve durumu raporlayıp, kolluk kuvvetlerine bildirecek.

Çip krizi kuşatıyor

Beyaz eşya ve elektronikte de üretim yavaşlatıldı. Firmalar, çip kullanımı sınırlı tasarımlara yöneldi.

Facebook Manavgat’ta Güvenlik Durumu Kontrolü özelliğini etkinleştirdi

Facebook Manavgat’ta Güvenlik Durumu Kontrolü özelliğini etkinleştirdi. Özellik ile etkilenen bölgedeki kişiler, Facebook üzerinden güvende olup olmadıklarını duyurabilecek. Güvenlik Durumu Kontrolü bildirimine tıklayan kişiler, arkadaşlarının etkilenen bölgede olup olmadıklarını veya güvende olduklarını bildirip bildirmediklerini de görebilecek.

Dünyanın en yenilikçi 50 şirketi belli oldu

Dünyanın en yenilikçi şirketleri araştırmasının 2021 yılı sonuçları açıklandı. Teknoloji şirketlerinin ağırlıkta olduğu 50 şirketlik listede, bu yıl Covid-19 salgını sonrası aşı ve ilaç geliştiren şirketlerin hızlı yükselişine tanıklık edildi. En yenilikçi 50 şirketin 10’u aşı ve ilaç firmalarından çıktı.

iPhone kullanıcılarına 'evde kal' uyarısı gitti

Bazı iPhone kullanıcılarına sabah saatlerinde sesli bir şekilde 'Test Alert Notification' başlığıyla 'Evde kal Türkiye' bildirimi gitti. Kullanıcılar sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarda tatil günü gelen bu bildirimle uyandıklarını belirtti. Vodafone Türkiye "Konu teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır" açıklamasında bulundu.

İş yükleri hızla 'bulut'a kayıyor

2021 Cloud Security Report'a göre şirketlerin yüzde 33'ü bugün iş yüklerinin yarısından fazlasını bulutta çalıştırıyor. Bu sayının önümüzdeki 12 ile 18 ay içinde yüzde 56'ya yükseleceği öngörülüyor.

Fransa'dan Google'a 500 milyon euro ceza

Fransız haber yayınlarının Google platformlarında gösterimleri nedeniyle yürütülen müzakerelerde ABD'li şirkete 500 milyon euro ceza kesildi. Fransız Rekabet Kurumu talimatlara uyulmadığı kesilen ceza sonrasında Google'a iki ay süre verirken, aksi takdirde günlük 900 bin euro daha ceza işletileceğini belirtti.

Çocuklar için akıllı saat alırken nelere dikkat etmeli?

Çocuklarını takip etmek isteyen aileler, son yıllarda akıllı saatlere daha fazla yönelmeye başladı. Takip işlevinin yanısıra pek çok özelliği bir arada sunan ve çocuklara özel geliştirilen akıllı saat almayı düşünenler nelere dikkat etmeli? İşte hem almadan önce hem de kullanırken güvenlik açısından bilmeniz gerekenler...

TEKNOFEST Türkiye Drone Şampiyonası’nın 1. etabı tamamlandı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, STM Savunma Teknolojileri yürütücülüğünde düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nın birinci etabı Elazığ’da gerçekleşti. Birinci etabı başarıyla tamamlayan 24 sporcu, şampiyonanın ikinci etabında Bergama’da yarışmaya hak kazandı. Şampiyona’nın birinci etap açılışına Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Müdürü Ömer Kökçam katıldı.

Aylık ortalama internet tüketimi 197 GB'yi de geçti!

Pandemi ile artan talep, Türkiye’de kullanıcı başına aylık ortalama internet tüketimini 200 GB’ye çıkardı. 2021’in ilk çeyreğinde sabit genişbantta aylık ortalama kullanım 197.2 GB’ye çıkarken; 50 Mbps ve üzerindeki hızları kullananların oranı yüzde 5 düzeyinde kaldı.

Vodafone Simple ile taahhüt ve aşım ücretini kaldırdı

Vodafone, dijital yaşam tarzını benimseyen kullanıcılar için geliştirdiği yeni nesil mobil deneyimi Vodafone Simple’ı tanıttı. Taahhüt alınmayan ve aşım ücreti bulunmayan yeni deneyimi tanıtan Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, “2025 yılına kadar Türkiye'nin en hızlı büyüyen yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olmak istiyoruz” dedi.

Türk e-ticaret platformu Hepsiburada'dan NASDAQ'ta bir ilk!

E-ticaret platformu Hepsiburada, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin işlem gördüğü NASDAQ’ta halka arz edilen ilk Türk şirketi oldu. Yaklaşık 4 milyar dolarlık piyasa değerlemesi ile NASDAQ’a gelen Hepsiburada, gong töreni kapsamında, New York Times Square'de de yerini aldı.

Aynı platformda hem satın alma hem de finansman sunacak

İş Bankası, e- ticaret alanında birden çok hizmetin sunulduğu Pazarama isimli yeni platformunu tanıttı. Yapılan açıklamaya göre, ürün ve hizmet satışlarının yanı sıra mobil ödeme deneyimi de sunulan Pazarama’da, giyimden kırtasiyeye, elektronikten evcil hayvan ürünlerine ve oyunlara kadar geniş bir yelpazede farklı ürünleri bulmak mümkün. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, "Pazarama ile herkes, tek uygulama üzerinden hem ürün ve hizmet satın alabilecek hem de bu işlemleri kolaylaştıran ödeme ve finansman imkânlarına başka bir uygulamaya gerek kalmadan ulaşabilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat'ın Ankara'da bulunan Gölbaşı yerleşkesinde Türksat 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni'nde konuştu. Türksat 5A göreve başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dijital çağın imkanlarını milletimizin emrine pek çok gelişmiş ülkeden daha önce verebilmeyi başardık. Özellikle sanayiden ticarete kamu hizmetinden eğitim ve sağlığa kadar dijital altyapıyı daha da geliştirmekte kararlıyız" dedi.

‘Her 4 müşteriden 3’ü dijital bankacılık kanallarını kullanıyor’

Pandemi ile birlikte bankacılık müşterilerinin 4’te 3’ünün dijital kanallarını kullanarak işlemlerini gerçekleştirir hale geldiğine dikkat çeken Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, “Mobilde aktif müşterilerimiz yüzde 26 oranında arttı. Şube yoğunluğumuz ise önceki dönemlere göre yüzde 76 azaldı. Artık kartlarımız ile yapılan her 3 fiziki işlemden 2’si temassız gerçekleştiriliyor” dedi.

Vodafone ve Riot Games “League of Legends: Wild Rift” için işbirliği yaptı

Vodafone, Riot Games’in geçen yıl piyasaya sürdüğü “League of Legends: Wild Rift” mobil oyununu FreeZone Gaming portföyüne ekledi. İki şirket, Türkiye’nin ilk 5G Wild Rift Mobil Turnuvası’nı da düzenleyecek. “Vodafone FreeZone Wild Rift 5G Turnuvası” adıyla 30 Haziran’da düzenlenecek etkinlik, 5G üzerinden canlı yayınlanacak.

Huawei HarmonyOS'li ilk ürünlerini Türkiye pazarına sundu

Çinli Huawei’nin geliştirdiği işletim sistemi HarmonyOS ile çalışan ilk ürünler, Türkiye’de satışa sunuldu. Huawei Türkiye’nin bu ay itibariyle atanan yeni Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao’nun katılımıyla düzenlenen toplantıda HarmonyOS’un yanı sıra; MatePad 11, Watch 3 Serisi, FreeBuds 4 sahneye çıktı.

Bakan Karaismailoğlu: 5G'de önemli bir eşiği geride bıraktık

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında 5G altyapıları için kritik önemdeki çekirdek şebeke, baz istasyonu, 5G’ye özel yönetim, servis ve operasyonel yazılım ürünlerinin, yerli ve milli gayret ve alın teri ile geliştirilmesi sürecinde önemli bir eşiği geride bıraktıklarını belirtti.

5G abone sayısı bu yıl 580 milyona ulaşacak

Dünya genelinde her gün yaklaşık 1 milyon abonenin eklenmesiyle toplam 5G abone sayısının 2021 yılının sonunda 580 milyonun üzerine çıkacağı tahmin edildi. Ericsson Mobilite Raporu’na göre abone sayısı her gün 1 milyon artan 5G, tarihin en hızlı kabul gören mobil nesli olma yolunda hızla ilerliyor.

Video içeriklerde yeni trend: Canlı, eşzamanlı, ilgili…

YouTube tarafından hazırlanan ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 20’den fazla ülkeden araştırma verilerini içeren YouTube Kültür Trendleri Raporu, pandeminin damga vurduğu 2020-2021 döneminin küresel video trendlerine olan etkilerini ortaya koydu. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu dönemde hızlı bir yükseliş kaydeden video içerikleri...