Yükleniyor

REvil fidye yazılımı kampanyası hızla yayılıyor

REvil fidye yazılımı çetesinin Yönetilen Hizmet Sağlayıcılara (MSP'ler) ve dünya çapındaki müşterilerine karşı büyük bir saldırı düzenlediği açığa çıktı. Bu, binlerce şirketin potansiyel fidye yazılımı kurbanı olmasına yol açtı. Araştırmacılar; Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika'da 5 binden fazla enfeksiyon girişimi gözlemledi.

Dünyanın en gelişmiş casus yazılımı Pegasus’tan korunmak için 4 temel bilgi

İsrailli teknoloji şirketi NSO tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus, dünya gündemini sarstı. Akıllı telefonlara bulaşmak için WhatsApp, iMessage ve FaceTime gibi popüler uygulamalardaki sıfır gün güvenlik açıklarından yararlanan ve şimdiye kadar tanımlanmış en gelişmiş casus yazılım olarak nitelendirilen Pegasus casus yazılımına karşı nasıl güvende kalınır? İşte dikkat edilmesi gerekenler...

Hosting şirketinden 3 binden fazla kredi kartı bilgisini ele geçirdiler!

İstanbul merkezli bir ‘hosting’ sağlayıcısında yazılım açığı nedeniyle oluşan veri sızıntısında, müşteri bilgilerinin toplu olarak yurtdışında bir IP adresine gönderildiği tespit edildi. Kimlik, şirket belgeleri, imza sirküleri, vergi levhası gibi belgelerin etkilendiği veri sızıntısında ilk belirlemelere göre 3 binden fazla kredi kartı bilgisi de ele geçirilmiş.

İzmir'deki bir diş sağlığı polikliniğine siber saldırı!

İzmir’deki bir diş sağlığı polikliniğine yapılan siber saldırı ile 14 bin kişinin bilgilerine erişim, hacker’lar tarafından engellendi. KVKK’dan konuyla ilgili olarak yapılan veri ihlali bildiriminde, saldırıdan bu 14 bin kişiye ait kimlik, iletişim, lokasyon bilgilerinin yanısıra, finans, görsel ve işitsel kayıtlar ile ırk ve etnik köken bilgilerinin de etkilendiği belirtildi.

Türkiye’nin ilk yazılım lisesi

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü (MEİP) kapsamında Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) “yazılım lisesi” olarak faaliyet göstermesine karar verildi.

Ortadoğu'da en az 6 yıldır süren siber casusluk kampanyası ortaya çıkarıldı

İran'da Farsça konuşan kişilere yönelik olarak en azından 2015 yılından bu yana devam eden bir siber casusluk kampanyası ortaya çıkarıldı. Sahte belgelerle kurbanlarını hedef alan yazılım, İran rejimine karşı eylemleri gösteren görüntüler veya videoları (protestolar veya direniş kamplarından görüntüler) kullanmış. İşte “Ferocious Kitten” (Vahşi kedi) adlı grup tarafından gerçekleştirilen 6 yıllık gizli gözetim.

Tüm işimiz ABD’de ama tüm yönetim Türkiye’de Türk mühendislerinde

Türk mühendislerin Türkiye’de kurup, ABD’ye taşığı yerli yazılım şirketi Logiwa, ABD’den 8.5 milyon dolarlık yatırım aldı. Amazon ve Walmart gibi e-ticaret platformları için yazılım entegrasyon çözümleri geliştirdiklerini söyleyen Logiwa’nın CEO’su Erhan Musaoğlu, “Tüm müşterilerimiz ve ‘server’larımız ABD’de ama Türkiye’den Türk mühendisleri tarafından yönetiliyor” dedi.

“BLD 4.0” Tüm Hızıyla Sürüyor: Büyükşehir’ in Online Yazılım Eğitimleri Başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gazi Üniversitesi arasında imzalanan protokol kapsamında “Yazılım Dilleri ve 2D, 3D Mimari Çizim” programlarına ait online ücretsiz eğitim verilecek. “BLD 4.0” uygulamaları kapsamında, “Haydi, sen de geleceğini kodla” sloganıyla akademisyenler tarafından verilecek eğitimlere kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, “akademi.ankara.bel.tr” adresinden kimlik bilgilerini girerek başvuruda bulunabilecek.

Türk boğazlarına yerli ve milli yazılım

HAVELSAN tarafından yürütülen ve tamamlanma aşamasına gelen Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistem Yükseltmesi ve İlavesi Projesi ile boğazlardaki tüm altyapı millileştirilecek, bu alanda teknolojik bağımsızlık sağlanacak.

Cilt kanserini yapay zeka teşhis edecek

Massachusetts Institute of Technology Yapay Zeka Laboratuvarında Türkiye'yi temsilen araştırma iş birlikçisi olarak çalışan Dr. Şebnem Özdemir'in geliştirdiği cilt kanserini erken dönemde yakalamayı hedefleyen yöntem, dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.

Rus hacker’lar fidye yazılımlarıyla Türk şirketleri çalışamaz hale getiriyor

Siber saldırıların önemli bir çoğunluğunu oluşturan fidye yazılımları, son dönemde Türk şirketlerin büyük maddi kayıplar yaşamasına neden oluyor. Son dönemdeki saldırılarda Rus hacker gruplarının büyük rol oynadığı tespit edildiğini belirten uzmanlar, tüm dosyaları şifrelenerek çalışamaz hale getirilen Türkiye’deki şirketlerden şifreyi çözmek için 200 bin TL değerinde kripto para talep edildiğini söyleyerek şirketleri uyardı.

Android takip yazılımı kullananlara gizlilik ve güvenlik uyarısı

Siber güvenlik şirketi Eset tarafından yapılan araştırma, yaygın olarak kullanılan Android takip yazılım uygulamalarının güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre bu uygulamalarda hem takip edenin hem de kurbanın gizliliği ve güvenliği tehdit altında.

Microsoft Windows ve Chrome'da sıfır gün açıkları tespit edildi

Siber güvenlik uzmanları, daha önce keşfedilmemiş Google Chrome ve Microsoft Windows sıfır gün açıklarını kullanarak çok sayıda şirketi hedefleyen bir saldırı dizisi keşfetti. Chrome web tarayıcısı ve Windows 10’daki açıklardan yararlanan bu tehdit, aşamalı bir modül yardımıyla uzaktan kötü amaçlı bir yazılımı indirip çalıştırabiliyor. Uzmanlar kullanıcıları uyarıyor: ”Chrome tarayıcınızı ve Microsoft Windows'u mümkün olan en kısa sürede güncelleyin.”

9-5 mesai yapıyorlar, artık etik de değiller

Pandemi ile birlikte siber saldırıların daha da artıp, sertleştiğini söyleyen yerli siber güvenlik kuruluşu İnfrasis’in kurucusu ve Genel Müdürü Can Sobutay, “Yeni hacker gruplarının motivasyonları tamamen farklı. Bir kere mesaileri var; 9-5 bu iş için çalışıyorlar. Geçen senenin başında daha etik davranıyorlardı. Şimdi ise durum tam tersine döndü” dedi.

KVKK duyurdu: Estetik ameliyat olanların fotoğraflarını çaldılar!

Siber saldırganlar, Ankara’da özel bir cerrahi kliniğine yönelik düzenledikleri saldırı ile 600 hastanın estetik operasyonu öncesi ve sonrasına ait fotoğraflarını ele geçirdi. Olayla ilgili ayrıntıları paylaşan Kişisel Verileri Koruma Kurumu, yaşanan veri ihlaline ilişkin incelemenin devam ettiğini duyurdu.

Yazılım firmalarının gözde yatırım yeri Eskişehir

Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ETGB) yönetici şirketi ATAP A.Ş. ile yazılım teknolojileri firması Felece A.Ş. arasında bir yatırım protokolü imzalandı. Yapılan protokolle, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde ATAP tarafından kurulacak olan Teknopark merkezinde yapılacak yatırımla kurumsal teknoloji çözümleri üzerine yazılımlar ve ürünler geliştirilerek, 100 nitelikli personel istihdam edilecek.

ATM'deki yazılım hatasını fark ettiler, 625 bin TL çektiler!

Geçen hafta, kent merkezinde ATM'lerin bulunduğu caddede meydana gelen olayda, bankanın 2 ATM'sine para saymaya gelen görevliler, 1'inin haznesindeki parada eksik olduğunu fark etti. Diğer ATM'de yapılan incelemede de aynı eksik olduğunu anlayan çalışanlar, şüphe üzerine inceleme başlattı.

Dev siteler bir bir çöktü

İnternette pek çok büyük site çöktü. Aralarında İngiliz e-devleti, The Guardian, New York Times, Financial Times, Twitch, Reddit, BBC, Amazon'un da bulunduğu trafiği çok yüksek pek çok kuruluşa ait siteleri de etkileyen aksaklığın Fastly ismindeki içerik dağıtım ağı (CDN) sağlayıcısından kaynaklandığı belirtiliyor.

Sağlıklı yaşam uygulamasında atılan adımlar 28 STK’ye bağış oldu

Kullanıcıları sivil toplum kuruluşlarına bağış yapma motivasyonuyla sağlıklı yaşama yönlendirmeye odaklanan yerli mobil uygulama Help Steps, 180 ülkede 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Uygulama, 28 farklı sivil toplum kuruluşunun yanısıra, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüplerini de bünyesine kattı.

'Pandemi uzaktan eğitim teknolojileri pazarını büyüttü'

Pandemi koşulları ile birlikte en hızlı büyüyen pazarlardan birinin eğitim teknolojileri olduğuna dikkat çeken ViewSonic Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa Bölge Müdürü Hasan Koçyiğit, “Uzaktan öğrenmeyle desteklenen yüz yüze eğitimi birleştiren hibrit modeller, gelecekte okulları yeniden açmak için en geçerli yaklaşım olacak” dedi.

Belçika'da fidye yazılımı saldırısı

Fidye yazılımı kullanan siber korsanların son hedefi Belçika oldu. Ülkede gerçekleşen iki büyük fidye saldırılarından bir şirket ve bir devlet kurumu etkilendi. Güvenlik uzmanları İçişleri Bakanlığı’nın sistemlerinin ihlal edildiğini doğruladı.

Yaz tatili için villa kiralayacaklara dolandırıcılık uyarısı

Vatandaşlar, Covid-19 kısıtlamalarının esnetildiği bir yaz tatiline hazırlanırken siber dolandırıcılar da pandemiyi fırsat bilerek tatil için villa kiralamak isteyenleri hedeflemeye başladı. Bilinen online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayarak indirimli ve ucuz ilanlarla tatil planı yapmak isteyenleri dolandırmaya çalışan siber suçlulara karşı uyarıda bulunan uzmanlar, “Şüphe uyandırmamak için fiyatlar makul aralıklarda tutuluyor ve inanılmaz fiyatlar gösterilmiyor. Bir villa başka bir sitede 20.000 TL’ye mal olurken dolandırıcılar aynı villayı 12.000 TL’ye sunuyorlar” diyor.

Kötü amaçlı yazılım FluBot dünyaya yayılıyor!

Android bankacılık truva atı FluBot, DHL, FedEX ve UPS gibi uluslararası lojistik şirketlerinin kimliğine bürünerek kimlik bilgilerini çalıyor. SMS ile yayılan ve iPhone kullanıcılarını da hedefine alan bu kötü amaçlı yazılım, dünyayı tehdit ediyor...

Mac’ta kötü amaçlı yazılım alarmı

Apple'ın Yazılım Mühendisliği Başkanı Craig Federighi, "Bugün, Mac'te kabul edilebilir bulmadığımız bir seviyede kötü amaçlı yazılım var" dedi. Geçen mayıs ayından bu kötü amaçlı yazılımlardan yalnızca birinin 300 bin sistemi etkilediğini söyledi.

Yaay nedir? Yaay kimin?

WhatsApp gizlilik sözleşmesinin yeniden gündeme gelmesinin ardından alternatif mesajlaşma uygulamaları araştırılıyor. Yeni alternatiflerden biri de Yaay uygulaması. Twitter'a benzerliği ile dikkat çeken Yaay uygulaması araştırılıyor. Yaay nedir? Yaay kimin? Yaay nasıl bir uygulama? İşte detaylar...

Clubhouse Android sürümü çıktı! Clubhouse Android Türkiye'ye geldi mi?

Milyonlarca Android kullanıcısının merakla beklediği Clubhouse Android sürümü nihayet çıktı! 2021 yılının ilk haftasından beri iOS işetim sistemine sahip iPhone kullanıcılarının indirebildiği yeni sosyal medya uygulaması Clubhouse'un Android'e ne zaman geleceği araştırılıyordu. Clubhouse resmi twitetr hesabından Android sürümü hakkında merak edilenleri açıkladı.

İBE'nin tasarımdan iş geliştirmeye 'Gaming' eğitimleri başlıyor

İletişim ve İşletme Bilimleri Enstitüsü (İBE) oyun sektöründe yazılım dışında bilinmesi gereken konuları “Tasarımdan İş Geliştirmeye ‘Gaming’ Eğitim Programı’nda buluşturdu. Üst düzey yöneticiler ve pazarlama profesyonelleri başta olmak üzere sektöre yatırıma hazırlananlar ve iş geliştirme alanında çalışanları hedefleyen program ile oyun sektöründe yeni başarı hikayeleri için ilham yaratması hedefleniyor.