Yükleniyor

Bakan Koca'dan 4. doz açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur.

Sağlık Bakanlığı’ndan 4. doz aşı kararı

Sağlık Bakanlığı'dan koronavirüs aşısında 4. doz kararı... Sağlık çalışanları ve öncelikli gruplar için 4. doz aşı randevuları açıldı. 4. doz, 3. dozdan 21 gün sonrasına sağlık personeli ve 60 yaş üstüne tanımlandı. Öte yandan 15 yaş üstü herkes ve 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar da aşı yaptırabilecek

Gereksiz vitamin ve gıda takviyesi kullanımı DNA hasarına yol açabilir

Vitamin ve gıda takviyeleri kullanımı, sağlıklı yaşam, hastalıklardan korunma veya enerji kazanmak gibi gerekçelerle günümüzde giderek artıyor. Kişinin yeterli ve dengeli beslenmesi durumunda vücudunda vitamin eksikliği olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Aydın, vitaminler gıda takviyeleri ilgili önemli bilgiler verdi.

Prof. Dr. Necmettin Ünal: Daha kötü varyantların çıkmasından çekiniyoruz

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, aşı çağrısı yaparak, "Aşılarımızı tamamlamak zorundayız. Bu konuda yol katediliyor; ama daha hızlı katetmek istiyoruz çünkü delta varyantından sonra daha kötü varyantların, aşıdan korunamayacak varyantların çıkmasından çekiniyoruz" dedi.

‘Devlet aşı yaptıranın haklarına sahip çıksın’

Sağlık Bakanı Koca'nın velilerle ilgili "Ya aşı yaptırmalılar ya da negatif PCR testlerini sürekli güncellemeliler" şeklindeki çıkışı, iş ve sağlık otoritelerini harekete geçirdi. Otobüs işletmecilerinden AVM yöneticilerine kadar iş dünyası "Aşı yaptıranın hakları korunsun" diyor.

Pandeminin parlattığı sektörlere süper teşvikler geliyor

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programı kapsamında, 4’ncü çağrıya pandemi döneminin parlayan yıldızları sağlık ve kimya sektörleri için çıkıldı. Aşı, tanı kiti, suni organ, biyoteknolojik ilaç, kalp pili, şırınga, tansiyon aleti, kan torbası, diyaliz seti gibi ürünlere süper teşvik verilecek. 10 Ağustos’ta başlayan başvurular, 13 Eylül’e kadar devam edecek.

Delta varyantı bulaşının en yoğun olduğu yeri açıkladı!

Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, "Kapalı ortamlarda çok fazla kişi bir araya geliyor ve maskede olmadığı zaman Covid-19 bulaşması çok oluyor. Şunu da çok iyi biliyoruz ki özellikle delta varyantı daha kolay ve hızlı bulşatığı için kapalı ve klimalı ortamlarda bulaşıcılığı çok daha fazla oluyor" açıklamasında bulundu

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz'dan yeni pik açıklaması

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Delta varyantı dediğimiz varyant gerçekten çok bulaşıcı, böyle kritik bir dönemdeyiz. Önümüzdeki günler biraz sıkıntılı olacak gibi görünüyor. Eylül ekimden çok ağustostan kaygılıyım. Hem aşımız düşük hem hızlı yayılan bir varyant var elimizde, bu piki ağustosta yaşayacağımızı tahmin ediyorum" dedi.

Ofis ve fabrikalar yeniden ‘maskeleniyor’

Delta varyantının tüm dünyada baskın virüs haline gelmesi, Tesla, General Motors, Stellantis, Amazon, Microsoft, Alphabet, Morgen Stanley, Tysoon Food ve Caterpillar gibi birçok ABD’li şirkette maske zorunluluğunun geri gelmesiyle sonuçlandı.

Diyarbakır'da panik! Taziyeye giden aynı aileden 30 kişi, koronavirüse yakalandı

Vakaların hızla arttığı Diyarbakır'da bir yeni tip koronavirüs (Covid-19) paniği daha yaşandı. Kentte, cami bahçesinde kurulan bir taziyeye katılan ve aynı aileden olan 30 kişi, koronavirüse yakalandı. 15 kişi, durumlarının ağırlaşması üzerine yoğun bakım servisinde tedavi altına alınırken, diğer hastaların tedavilerinin evde sürdüğü belirtildi.

336 şehir kırmızı kategoride! İran'da acı rekor!

İran'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında son 24 saatte, 542 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybederken, 39 bin 619 yeni vaka tespit edildi. Ülkede salgının başlangıcından bu yana günlük en yüksek vaka ve ölüm sayıları kaydedildi.

'Delta'ya dikkat! Süper mutant uyarısı!

Dr. Ahmet İnal, koronavirüs salgınında süper mutant uyarısı yaparak, "Bizlerin en büyük korkusu, virüs bulaştıkça süper mutant dediğimiz daha bulaşıcı ve agresif hale gelen bir mutasyona dönüşebiliyor. Bu henüz tespit edilmiş değil ama böyle bir ihtimal var. İnsanların buna dikkat etmesi gerekiyor" dedi.

Literatürde ilk! Uzamış Covid geçirenlerin gözlerinde tespit edildi

Necmettin Erbakan Üniversitesi araştırmacıları, bir ilke imza attı. Literatürde bir ilk olan çalışma, koronavirüsün gözler üzerindeki etkisini gözler önüne serdi. Araştırmacılar, koronavirüs geçirip, semptomları 4 haftadan uzun süren hastaların (uzamış Covid) kornea tabakasındaki sinir liflerinde azalma tespit etti.

Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangın felaketlerine karşı etkin mücadele verildiğini ifade etti. Kovid-19 sürecinde günlük vaka sayısında kritik eşiğin 20 bin olduğunu söyleyen Bakan Koca, bugün saat 19.00 itibarıyla 74 milyon 334 bin 980 doz aşı uygulandığını ve ilk doz aşısını yaptıranların oranının %66’nın üzerinde olduğunu açıkladı.

Prof. Yıldız: Vatandaş 2 doz aşıdan sonra aşı yapma ihtiyacı kalmadığını düşünüyor, bu büyük bir hat

Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, “Hem kısıtlamaların kaldırılmış olması hem de yaz aylarında insan hareketliliğinin artmış olmasıyla şehirler arası otobüslerde ve tatil bölgelerinde yoğunluk çok arttı. İnsanlar dışarıda daha çok bir araya gelmeye başladı.” dedi.

Prof. Dr. Yavuz: Önlemleri gevşettik, bu yıl grip salgınına karşı da uyanık olmalıyız

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, "Covid salgını nedeniyle alınan kişisel önlemler, geçtiğimiz yıl tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de gripten korudu. Ancak aşılanmalarla beraber vatandaşlarda maske kullanımındaki gevşeme, kısıtlamaların da kalkmasıyla beraber, her yıl Eylül-Ekim ayı gibi büyük salgınlara yıl açan grip enfeksiyonu konusunda uzmanları endişelendiriyor" dedi.

Çin'de koronavirüs salgınında yeni dalga paniği!

Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Nanjing kentindeki havalimanında bir yolcuda koronavirüs tespit edilmesi panik yarattı. Delta varyantı sebebiyle vakaların hızlıca yayılmasında şüphe eden yetkililer, Nanjing'den tüm uçuşların 11 Ağustos'a kadar durdurulduğu duyuruldu.

ABD Başkanı Biden'dan aşı zorunluluğu açıklaması! Pentagon'dan aşı şartı

ABD Başkanı Joe Biden, delta varyantıyla koronavirüs vakalarının artışa geçmesinin ardından milyonlarca federal çalışana aşılanma ya da haftalık test yaptırma zorunluluğu getirildiğini belirtti. Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı da tüm askeri ve sivil personelinden koronavirüs aşısı yaptırmalarını, aşı olmayanların ise düzenli olarak test yaptırmasını istedi.

Bakan Koca'dan açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Vatandaşlara aşı olma çağrısını yineleyen Sağlık Bakan Koca, Kovid-19 vakalarına ilişkin, "Şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %87’si aşısı tamamlanmamış kişiler" dedi. Koca ayrıca, "Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiçbirimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.