Yükleniyor

ABD Başkanı Biden'dan aşı zorunluluğu açıklaması! Pentagon'dan aşı şartı

ABD Başkanı Joe Biden, delta varyantıyla koronavirüs vakalarının artışa geçmesinin ardından milyonlarca federal çalışana aşılanma ya da haftalık test yaptırma zorunluluğu getirildiğini belirtti. Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı da tüm askeri ve sivil personelinden koronavirüs aşısı yaptırmalarını, aşı olmayanların ise düzenli olarak test yaptırmasını istedi.

Bakan Koca'dan açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Vatandaşlara aşı olma çağrısını yineleyen Sağlık Bakan Koca, Kovid-19 vakalarına ilişkin, "Şu an aktif vakalarımızın yaklaşık %87’si aşısı tamamlanmamış kişiler" dedi. Koca ayrıca, "Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiçbirimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şu an için yok ama olmayacağı anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

İş dünyası, aşıyı özendirmek için kampanyalara başlıyor

Vaka sayılarının artması ile tedirginliği artan iş dünyası, aşıyı özendirmek için harekete geçti. İTO’dan iş dünyasına “aşı ödüllendirme” çağrısı geldi, ASO Başkanı Özdebir, “Aşı olmayana kısıtlama gelsin”, İZTO “Aşı olmayan evde kalsın” dedi. AOSB ile KTO’nun da aralarında olduğu iş dünyası temsilcileri, aşının zorunlu hale getirilmesini de istiyor.

İstanbul’da şikâyetlerin yoğunlaştığı sivrisinek ısırıklarına uzmanlardan uyarı

Son zamanlarda İstanbul’da sıklıkla rastlanılan ve pek çok insanda enfekte yaralar oluşturan ‘Asya Kaplan Sivrisineği’ endişe yaratmaya devam ediyor. Asya Kaplan Sivrisineği ve diğer pek çok sivrisinek türlerinin hayvandan insana ve insandan insana pek çok bakteri ve virüs taşıyarak ölümcül hastalıklar bulaştırabildiğine dikkat çeken Öğr. Üy. Mikrobiyolog İpek Ada Alver önemli uyarılarda bulundu.

İş dünyası: Herkes aşılansın, kapanma olmasın

Günlük vaka sayısı 17 bine dayandı. Bu gelişme sonbahar ile birlikte 4. dalga tehlikesini ve yeniden kapanma önlemlerini gündeme getirdi. İş dünyası temsilcileri, bu kez kapanmanın olmadığı farklı önlemler alınması gerektiğini savunurken, aşı zorunluluğunun bir sosyal sorumluluk olarak görülmesini istedi.

Prof. Dr. Bilge: Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilir

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, aşı olmamış kişilerin hem hastalığa açık hale getirdiğini hem de hastalığın yayılımına neden olabileceğini ifade ederek, "Çoğalan mutasyonlar, varyantlar haline gelebilir. Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilirler ve virüsün daha ciddi türlerine ev sahipliği yaparlar" dedi.

Prof. İstemihan Tengiz: Hipertansiyon yaşı düşmeye başladı

Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İstemihan Tengiz, ileri yaş hastalığı olarak bilinen hipertansiyonun değişen yaşam tarzları nedeniyle her yaşta görülür hale geldiğini belirtti.

Bilim Kurulu üyesi İlhan'dan 'bayram' uyarısı!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, geçen yıl Kurban Bayramı'ndan sonra eylülden itibaren yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayılarında artış yaşandığını hatırlatarak, "Bayramda çok kalabalık olmamaya dikkat etmeliyiz. Elbette büyüklerimizi ziyaret edelim; ama maskeye, mesafeye dikkat edelim" dedi.

Bakan Koca: Delta saptanan vaka 750'leri buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Delta virüsü sayıları ülkemizde giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an delta virüsü sayısı 750'leri buldu, görülen il sayısı da 36'ya çıktı" açıklamasında bulundu.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den yeni aşı açıklaması

Koronavirüse karşı Pfizer ile birlikte Covid-19 aşısını geliştiren BioNTech'in CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, salgında yeni varyantlar için gerekli olursa 100 gün içerisinde yeni bir Covid-19 aşısı geliştirebileceklerini açıkladı.

Türkiye'de çift kol nakli yapılan 5. hasta Ayılmazdır'ın, kollarını erken hissetmesi bekleniyor

Türkiye'de çift kol nakli yapılan 5. hasta Yavuz Ayılmazdır'ın, kollarını erken hissetmesi bekleniyor. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Yavuz kollarını gördü, çok mutlu oldu. Ne zaman kullanabilirim, dedi. 9 yaşında kaza geçirmiş, 25 yıldır kolsuz hayatını idame ettiriyor. Kolunu hareket ettirdiği, duyularını hissettiği zaman bambaşka olacak" dedi. Prof. Özkan, "Bu naklin farkı, bileğe daha yakın olması. Bileğe yakın olduğunda duyu daha erken ortaya çıkıyor. 1-1,5 ayda hissedeceğini düşünüyorum. Hareket biraz daha uzun sürede geri dönüyor ancak duyu daha önce oluyor" bilgisini verdi

VLP aşısını geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel: Başka varyantı VLP üzerine dekore edebiliriz

Yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen virüs benzeri parçacık (VLP) temelli yerli Covid-19 aşısında Faz-2 çalışmaları sürüyor. Aşıyı geliştiren Bilkent Üniversitesi'nden Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Gürsel, İngiliz mutasyonuna etkili aşının delta ve delta plus'ın yanında, ileride diğer varyantlara göre de tasarlanabileceğini söyledi.

PCR testleri negatife döndü! Koronavirüs tedavisinde nar kabuğu

Türkiye'de laboratuvar ortamında araştırması yapılan 'nar kabuğu ekstresi, zerdeçal ve zencefil içeren formüle edilmiş ağızda eriyen ürün' Hindistan'da hastalar üzerinde destek tedavi olarak denendi. Prof. Dr. Dilek Arman, "Ürünün, 10 gün boyunca, günde 3 kez kullanılması sonrası PCR negatifleşme oranı neredeyse 2 kat arttı" dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan 'Delta Plus' varyantı hakkında açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Delta Plus' varyantıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Delta Plus 3 kişide, 3 farklı ilde görüldü, bunlardan biri İstanbul" ifadelerini kullandı. Koca ayrıca, "Bayram öncesi en az aşılanması gereken 18 yaş üzeri vatandaşımızın yüzde 70’ine erişebilir olup aşılayalım istiyoruz" açıklamasında da bulundu.

Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 5 bin 299

Sağlık Bakanlığı yeni koronavirüs tablosunu açıkladı. Bugün 5 bin 299 yeni vaka tespit edildi, 37 hasta ise hayatını kaybetti. Öte yandan Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 18 yaş üstü ilk doz aşılanma oranında Muğla yüzde 80 oranına ulaştı.

Kütahya'da aşı soruşturması! "Sinovac Sinovac, Biontech Biontech"

Kütahya Otogarı'nda kurulan Covid-19 aşı standında görevli bir sağlık personelinin vatandaşları "Sinovac Sinovac, Biontech Biontech" şeklinde bağırarak aşı olmaya davet etmesi sosyal medyada tıklanma rekoru kırdı. Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasıyla Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü personel hakkında soruşturma başlattı.