Yükleniyor

Bolu Belediye Başkanı hakkında soruşturma!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, "görevi kötüye kullanma" ve "nefret ve ayrımcılık" suçlarından soruşturma başlatıldı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, soruşturmayla ilgili olarak "siyasi fırsatçılık" yorumunda bulundu.

Vatikan'ın "Temiz Eller" davası başlıyor

Vatikan'da ilk kez bir kardinalin de yargılanacağı tarihi yolsuzluk davası bugün başlıyor. 350 milyon euroluk yatırımda yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla 10 kişinin yargılandığı davaya İtalyan basını Vatikan'ın Temiz Eller'i benzetmesi yaptı.

Mağdurlar hukuki süreci derhal başlatmalı

"Tosuncuk" lakabıyla tanınan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın, ön görüşmedeki ilk ifadesinde borçlarını ödeyeceğini söyledi. Hukukçu Hasan Oymak ise mağdurlara vakit kaybetmeden suç duyurusunda bulunup, hukuki sürece dahil olmalarını önerdi.

İçişleri Bakanlığı'ndan baro seçimleri için genelge

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Baro Genel Kurulları” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, 15 Haziran 2021 tarihinden itibaren Avukatlık Kanununun EK Madde 3 hükümlerince, üye sayısı 400’ün altındaki barolar, pazar günleri hariç diğer günlerde salgın tedbirlerine uygun bir şekilde genel kurullarını yapabilecek.

Hukuk eğitiminde Türkiye-Rusya işbirliği

Yeditepe Üniversitesi ile Rusya´da bulunan Ivanovo Üniversitesi'nin Hukuk Fakülteleri iş birliği ile düzenlenen yaz okulu kapsamında her iki üniversiteden öğrenciler, 3-12 Temmuz tarihleri arasında Türkiye´de, 14-22 Ağustos tarihleri arasında ise Rusya´da bir araya gelecek.

Vergi cezalarında yeni düzenlemeye gidiliyor

Hukuk reformu kapsamında çalışılan 4. Yargı Paketi'nde yeni düzenlemeler yapılıyor. Paket, Vergi Usul Kanunu'nda öngörülen değişiklikle etkin pişmanlık ve uzlaşma çerçevesinde ceza indirimleri içeriyor.

HSK'dan yaz kararnamesi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi, 3 bin 70 hakim ve savcıyı kapsayan Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi'ni tamamladı.

Alkol tartışması sürüyor: Hukukçular basın açıklamasından idari işlem çıkmaz

Tam kapanma sürecinde alkollü içecek satışının yapılmayacağı açıklamaları tartışmaları sürüyor. Esnafa satış yasağına dair imzalatılan idari tebliğ belgesi ortaya çıktı. Hukukçular, genelgeye değil, basın açıklamasına dayanan idari işlem olamayacağını savunuyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in ‘yasağa dair yazılı belge yok’ sözleri ise satışa devam edilecek şeklinde algılandı.