Yükleniyor

KDV desteği ve TL'de stopaj indirimi devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "Son 1 yıldır uyguladığımız KDV oran indirimlerinin süresini 2 ay daha uzatıyoruz ve Türk Lirası mevduatlarındaki stopaj oran indirimlerinin süresini eylül ayı sonuna kadar uzatıyoruz" dedi.

1.000 devin katma değerinin yarıdan fazlası 5 sektörden

Türkiye'nin en büyük 1000 sanayi kuruluşunun bir yılda yarattığı brüt katma değer 373,4 milyar TL oldu. Sigara, akaryakıt, motorlu kara taşıtları, gıda ve ana metal sanayi imalatında yer alan 388 kuruluşun yarattığı toplam brüt katma değer 200,5 milyar TL olarak hesaplandı.

Kırsal mahalle ve yerleşik alanlarda bazı vergilerde muafiyet ve indirim sağlanacak

Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alanların tespitine ilişkin işlemlerle bu yerlerde uygulanacak vergi muafiyeti ve indirimleri düzenleyen yönetmelik yayımlandı. Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden, bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlardan muaf olacak.

Kurumlar vergisinde geri adım yok

İş ve ekonomi dünyasından gelen eleştirilere ilişkin olarak AK Parti ekonomi kurmayları, ilk geçici vergi döneminin istisna tutulmasının tartışma konusu olmadığını ifade ederek, bu konuda bir değişikliğin gündemlerinde bulunmadığını belirttiler.