Yükleniyor

Meteoroloji'den Doğu illeri için uyarı, Batı için sevindiren haber

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye'nin doğusunda yağışlar devam ediyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli sağanak yağış beklenirken, Kars, Ardahan çevrelerinde de kar yağışı bekleniyor. Hava sıcaklıkları batıda 2 ila 6 derece artacak

İyileşme güçlü ama maliyetler artışta

IHS Markit Küresel PMI ve Sektörel PMI verileri, küresel ekonomide iyileşmenin mart ayında da devam ettiğini, ancak bazı ülke ve sektörlerin geride kaldığını gösteriyor. Maliyet baskıları da artmaya devam ederek 12 buçuk yılın zirvesine geldi.

Hazır giyim ihracatında maliyet artışı savaşı

Başta hammadde olmak üzere artan maliyetleri gerekçe gösteren hazır giyim ihracatçısı, tedarik zincirinde artan önemini de kullanarak son ürün fiyatında artış yapmak istiyor. Uluslararası alıcılar ise TL’de yaşanan hızlı değer kaybını gerekçe göstererek söz konusu artışa karşı direniyor.

Yan sanayide küresel üretim yapana 1 milyon dolar destek

Küresel firmalara yönelik yan sanayi üretimi yapan şirketlerin, makine, yazılım ve kalite belgesi için yaptıkları masrafın 1 milyon dolara kadar olan kısmı Ticaret Bakanlığı tarafından Destekleme Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanıyor. 2016 yılından bu yana; ağırlıklı olarak otomotiv, makine, demir-çelik, havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren 98 firma yararlandı.

ABD, ithal çeliğe kapıyı açmak zorunda kalabilir

Biden'ın otoyollara, yollara ve köprülere 620 milyar dolar harcama planından muhtemelen en çok Amerikan çelik üreticileri yararlanacak. Ancak oluşacak milyonlarca ton yeni talebe yetişmekte zorlanacak olmaları ve ABD çeliğinin giderek pahalanması ithal çeliğin şansını artırıyor.

Tezcanlar, bio etil asetat üretimine başlayacak

Türkiye’nin ilk ve tek sitrik asit yatırımını geçen yıl devreye alan ve dışa bağımlılığı bitiren Tezcanlar Yatırım, şimdi de bio etil asetat yatırımı kararı aldı. Yaklaşık 40 milyon Euro büyüklüğündeki yeni yatırımla 50 bin ton üretim hedefleniyor.

97 gün sonra İngiltere açıldı!

İngiltere’nin başkenti Londra’da, yeni tip korona virüsle (Covid-19) mücadele kapsamında kapatılan işletmeler aylar sonra yeniden açıldı. Ülke genelinde alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle İngilizler derin bir nefes aldı. İngiltere'de 5 Ocak'tan itibaren ulusal karantinaya gidilmişti.

ABD bütçesi 660 milyar dolar açık verdi

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, martta 660 milyar dolar olarak açıklandı. Ülkede 2021 mali yılının altıncı ayı olan mart itibarıyla toplam bütçe açığı 1,7 trilyon dolara ulaştı.

Ticari kredi bilgileri 'günlük' toplanacak

Türkiye Bankalar Birliği, ticari nitelikli kredi hizmetinde aylık bildirimden günlüğe geçti. Bu sayede, müşterilerin üyelere olan borç ve ödeme bilgileri günlük olarak izlenebilecek ve değerlendirilebilecek.

Meteoroloji'den uyarı! Bu bölgelerde sağanak ve kar var

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde kar yağışı, Doğu Anadolu'da gök gürültülü sağanak yağış ve Güneydoğu Anadolu'da sağanak yağış bekleniyor.

Pandemi orta sınıfı vuruyor

30 yıldır büyüyen orta sınıf, pandemiyle birlikte ilk kez azaldı. Büyük bölümü gelişen ülkelerde olmak üzere, 2020 yılında 150 milyon kişi alt gelir gruplarına indi. Dünya genelinde orta sınıf 90 milyon eridi.

İşçi azaldı, memur ve esnaf arttı

SGK verilerine göre, zorunlu sigorta kapsamındaki işçi sayısı 147 bin 821 kişi azaldı. Ayrıca pandemi döneminde hastaneye başvuranların sayısı da önceki yıla göre 35,15 azaldı.

İstiklal Caddesi ve Beşiktaş'ta turist yoğunluğu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, kırmızı kategorideki 58 şehir arasında yer alan İstanbul'da da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Kısıtlama nedeniyle İstanbul'da başta İstiklal Caddesi olmak üzere, caddeler ve sahiller turistlere kaldı.

ABD'den Rusya'ya sert Ukrayna uyarısı!

Karadeniz'de tansiyonu yükselten Rusya ile Ukrayna arasındaki Donbas krizi devam ederken ABD'den konuya ilişkin açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya, pervasız ya da saldırgan bir şekilde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur." ifadesini kullandı.

Titanic, aşırı öz güvenin sonucunda ilk seferinde battı

Titanic'i batıran bir buz dağı mıydı yoksa 'bu gemi batmaz' düşüncesinin oluşturduğu aşırı öz güven mi? 1514 kişinin hayatını kaybettiği döneminin en büyük ve lüks yolcu gemisi, New York'a giderken ilk seferinin 5'inci gününde Atlas Okyanusu'nda battı. Titanic'in hakkında bugüne kadar birçok film, dizi ve belgesel çekildi. Kitaplar yazıldı adına pullar basıldı. Çok daha fazla sivil can kaybına neden olan deniz faciaları varken Titanic'i özel kılan, simgeleştiren neden 'Hepimiz aynı geminin yolcularıyız' deyimini en iyi şekilde ifade etmesiydi.

Boğaz hattında bir ilk! Kabataş'ta İstanbul'un tarihine ışık tutacak kalıntılar

İstanbul'da Kabataş metro istasyonu için yapılan çalışmalar sırasında, alanda arkeolojik kalıntılara rastlandı. Megakent'in tarihine ışık tutacak kalıntılarla ilgili bilgiler veren Arkeolog Mehmet Ali Polat, "Burada, temelleri görünen yapı bin 800'lü yılların yani 19. yüzyılın sonunda, 1891'de yapılmış, Avrupa'nın ilk konserve fabrikasına ait. M.Ö 5-6'ncı yüzyılda, boğaz hattında, arkeolojik kazılarla kanıtlanmış bir yerleşim alanı mevcut değil. O yüzden burada bulmuş olduğumuz kalıntılar, boğaz hattı arkeolojisi için çok önemli. Aynı tip bulgular hemen biraz ileride, Beşiktaş metro kazısında da mevcut. Büyük bir ihtimalle derine indiğimiz zaman burada küçük bir antik liman dolgusu ile karşı karşıya geleceğiz" dedi.

Beşiktaşlı futbolculardan zemin isyanı!

Süper Lig'in 34. haftasında BB Erzurumspor'u yenen Beşiktaş'ta maç sonunda konuşan Ghezzal ve Oğuzhan Özyakup zemine isyan etti. Cenk Tosun'un sakatlanmasını zemine bağlayan futbolcular tepki gösterdi.

Falcao ve Kerem Aktürkoğlu hastaneye kaldırıldı

Galatasaray'ın sabah yaptığı antrenmanda Kerem Aktürkoğlu ile kafa kafaya çarpışan Radamel Falcao'nun yüz kemiklerinde kırık tespit edildi. Herhangi bir problem ile karşılaşılmayan Kerem'in ise tedbir amaçlı olarak gözetim altında tutulacağı bildirildi.