Yükleniyor

İstanbul’da 7,5’lik depremde 491 bin bina hasar görecek

Marmara Depremi'nin 22. yıldönümü, olası 7,5 büyüklüğünde bir depreme ne kadar hazırlıklı olduğumuz sorusunu tekrar hatırlattı. Her yıldönümünde aynı soru gündeme gelse de pek hazırlıklı olmadığımızı KENTSEV'in raporu ortaya çıkarıyor. Rapora göre, İstanbul'da bulunan 1 milyon 164 bin binanın yüzde 42,2'sine denk gelen 491 bin adedinin hasar alması bekleniyor.

İşsizlik ödeneği alırken işe girenler dikkat!

Fesih yasağının ardından işten çıkartmalar başladı. İşten çıkartılanlardan işsizlik ödeneği alma hakkı bulunanlar ödenek almakta iken 90 gün içinde bir işe girerlerse işsizlik ödeneği aldıkları döneme ait sigorta primleri işsizlik fonundan karşılanacak.

Meteoroloji'den uyarı! 2 bölgede sağanak!

Meteoroloji'den elde edilen verilere göre bugün Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda sağanak yağış bekleniyor. Sıcaklıklar, iç kesimlerde 2-4 derece artıyor. İşte son tahminlere göre illerimizde beklenen sıcaklıklar ve hava durumu

Biden: Kararımın arkasındayım

Afganistan'ın başkenti Kabil'de yaşanan olaylara seyirci kalmakla eleştirilen ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'daki son duruma ilişkin bugün Beyaz Saray'da bir açıklama yaptı. "Afganistan ordusunun bile savaşmadığı, Afgan siyasilerinin kaçtığı bir ortamda ABD askerini feda etmem" diyen Biden, kararının net olarak arkasında olduğunu söyledi.

Çin, emtia fiyatlarını soğutuyor

Küresel emtia fiyatlarındaki artışa karşı ülkeler farklı önlemler geliştirirken Çin, emtia rezervlerinden piyasaya doğrudan satış yaparak fiyatları soğutma stratejisini tercih etti. Çin'in devasa rezervi hakkında resmi açıklama yapılmıyor. Fakat 1,4 milyar vatandaşını doyurmaya yetecek tahılı ve dünyanın yıllık talebinin yüzde 8'ini karşılayacak kadar bakır rezervi olduğu tahmin ediliyor.

Tarımsal üretimde kuraklık ve afet çanları

Tarımsal üretimi önce girdi maliyetlerindeki artış sonra kuraklık ve afetler zorladı. Türkiye'nin söz sahibi olduğu pek çok tarımsal üründe rekolteler düşüyor. Geçen üretim yılını da benzer sorunlarla geçiren üreticinin nefesini bu yıl orman yangınları, aşırı kuraklık ve seller kesti. DÜNYA ürün ürün rekoltelerdeki son durumu mercek altına aldı.

Bakan Koca'dan 4. doz açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün itibariyle 2 doz mRNA aşısı ya da 3 doz inaktif aşı olmuş kimsenin ek bir doz aşı olmasını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Böyle bir tıbbi gereklilik de kesinlikle yoktur.

Keban Baraj Gölü'nde avladığı kerevitten ayda 100 bin lira kazanıyor

Tunceli'de yaşayan 22 yaşındaki Onur Demir Keban Baraj Gölü üzerinde yaşadığı teknede, dünyanın en kaliteli tatlı su ıstakozları arasında gösterilen kerevit avlayarak ayda yaklaşık 100 bin TL kazanıyor. Haftada ortalama 400 kilo kerevit yakaladığını belirten Demir, "Kilosu 30 liraydı sonra 45 oldu, şimdi ise 65 lira. Eğirdir Gölü´nde kerevit, mantar hastalığından dolayı azaldı, ondan da burada fiyatlar yükseldi" dedi..

Sağlık Bakanlığı’ndan 4. doz aşı kararı

Sağlık Bakanlığı'dan koronavirüs aşısında 4. doz kararı... Sağlık çalışanları ve öncelikli gruplar için 4. doz aşı randevuları açıldı. 4. doz, 3. dozdan 21 gün sonrasına sağlık personeli ve 60 yaş üstüne tanımlandı. Öte yandan 15 yaş üstü herkes ve 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar da aşı yaptırabilecek

Yaş meyve sebzenin üçte biri tek pazara

Türkiye'nin 7 ayda yaptığı 1,6 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yüzde 32'si Rusya'ya gerçekleştirildi. AKİB Başkanı Nejdat Sin, "Tek bir pazara ve ülkeye bağımlı kalmak istemiyoruz. Yeni pazarlar bulma peşindeyiz" dedi.

Kayaşehir'de ortaya çıkarılan at ahırı müzeye dönüştürülüyor

Kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan, kayadan oyma tarihi yamaç yerleşimi Kayaşehir'de, keşfedilen at ahırı müze olacak. Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran,"Kayaşehir, bize yeni bir soluk oldu. Burayı, Kapadokya turizmine il merkezinin de katılması açısından çok önemsiyoruz" dedi.

Asgari ücretlinin vergi dilimi bir ay erken yükseldi

Asgari ücretle çalışanların kazançları ağustos ayında yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine girdi. Geçen yıla göre bir ay daha erken vergi dilimi yükselen asgari ücretlilerin aylık net ücreti 40 TL ile 152 TL arasında değişen tutarlarda azalacak. Vergi dilimindeki artıştan en olumsuz etkilenen çok çocuklu çalışanlar olacak.

Manisa'daki Marmara Gölü kuruma noktasına geldi

Saruhanlı, Salihli ve Gölmarmara ilçeleri arasında bulunan Marmara Gölü'nde sular hızlı buharlaşma ve kaçak sulama nedeniyle neredeyse tamamen çekildi. Göl kıyısındaki kırsal Tekelioğlu Mahallesinin muhtarı Selim Selvioğlu, "Yağışlar da yetersiz olunca gölümüz tamamen kurumak üzere, kurudu da" dedi.

Afganistan düştü, Taliban Kabil’e de girdi

Afganistan başkenti Kabil sınırlarına giren Taliban, 20 yılın ardından bir kez daha ülkeyi ele geçiriyor. Başkentin kenar mahallelerine konuşlanan Taliban birlikleri, iktidar değişiminin “barışçıl” olacağını söylüyor.

Taliban Kabil'e girdi: Afganistan diplomasisi!

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesi dünya çapında takip ediliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan Cumhurbaşkanı ile görüşerek durumla ilgili fikir alırken, Birleşmiş Milletler Taliban'a sivillerin güvenliğinin sağlanması için çağrıda bulundu. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Afganistan'daki durumun, ABD'nin ülke üzerinde yaptığı deneyin sonucu olduğunu belirtti.

Ara Güler seçkisi Galata Kulesi'nde

Türkiye'de fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi Ara Güler'in siyah beyaz İstanbul fotoğraflarından oluşan bir seçki Galata Kulesi'nde ziyarete açılacak.

Kastamonu ve Sinop sel felaketinde son durum! Bakan Soylu açıkladı: 77 kayıp ihbarı var

Kastamonu, Sinop ve Bartın'da yaşanan sel felaketinden son dakika haberler geliyor. İçişleri Bakanı Soylu, sel felaketinin yaşandığı bölgede açıklamalarda bulundu. Soylu "Kastamonu'da 48, Sinop'ta 8, Bartın'da 1 kişi hayatını kaybetti. Kastamonu'da 62, Sinop'ta 14 kayıp ihbarı var" dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "Yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldı." açıklamasında bulundu.

Ahmet Mekin: Bildiri yayımlayıp 'bıraktım' demedim

Ahmet Mekin, bir yandan 90'ıncı yaşını, diğer yandan kariyerinin 65'inci yılını kutluyor. Manifaturacılıktan iflas ettiği günlerde kendisine teklif edilen 500 liranın maddi çöküntüden kurtulmak için iyi bir fırsat olacağını düşünerek oyunculuğa başlayan Mekin, "Bir kere yaparım, bir daha yapmam" dediyse de kendi ifadesiyle yapımcı Fuat Rutkay tarafından kaçırılarak ikinci filmini çekti. O günden sonra oyunculuktan kopmayan Ahmet Mekin, önce jön, sonra karakter oyuncusu olarak günümüze kadar Türk sinemasına 168 filmle hizmet ederken 'Cemşit' karakteriyle 'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın efsane film olmasında önemli paya sahip oldu.

Gereksiz vitamin ve gıda takviyesi kullanımı DNA hasarına yol açabilir

Vitamin ve gıda takviyeleri kullanımı, sağlıklı yaşam, hastalıklardan korunma veya enerji kazanmak gibi gerekçelerle günümüzde giderek artıyor. Kişinin yeterli ve dengeli beslenmesi durumunda vücudunda vitamin eksikliği olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Ahmet Aydın, vitaminler gıda takviyeleri ilgili önemli bilgiler verdi.

Çaldığı 610 milyon dolarlık kriptoyu iade ediyor

10 Ağustos'ta merkeziyetsiz finans platformu Poly Network'e yapılan siber saldırı sonucu çalınan 600 milyon doların üzerinde değere sahip kripto paralar iade edilirken, siber saldırganın şirketin ödül olarak sunduğu 500 bin doları reddettiği ve kalan 33 milyon dolar değerinde kripto parayı da iade edeceği belirtildi.

Efes Antik Tiyatrosu'nda sanat başlıyor

Antik Çağ'ın önemli yapılarından Efes Antik Tiyatrosu, tadilat kararı ve pandemi sınırlamaları nedeniyle ara verdiği sanat etkinliklerine 4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali ile yeniden başlayacak.