Yükleniyor

Kabil'den Türkleri getiren THY uçağı İstanbul Havalimanı'na indi

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesinin ardından ülkede bulunan Türk vatandaşlarının tahliyesini gerçekleştirmek üzere THY'ye ait TC-JJM kuyruk tescilli uçak, sabah saatlerinde Kabil Havalimanı'na indi. Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleşen tahliye uçuşuyla Kabil'den binen 324 yolcu İstanbul'a getirildi. Tahliye uçağı 16.45 sıralarında İstanbul Havalimanı'na indi.

Kabil'den gelen Türk vatandaşlarına koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul Havalimanı'na indikten sonra test yapılacak.

Afganistan'dan gelen Türk vatandaşları bildirdikleri adreslerde karantinada girecek, 7. günde yapılacak testin ardından negatif sonuç alanlar 10. günün sonunda karantinadan çıkabilecek.

AFGANİSTAN'DAN GELEN TÜRK VATANDAŞI: PİSTTE OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Afganistan'da öğretim üyesi olduğunu belirten Doğan Özlük, "Kabil'e yaklaştıkları ön görüldüğünde ilgili kuruluşlar bizimle daha öncesinden, uygun saatlerde emniyetli, güvenli alana nakledildi. Bütün vatandaşlar, özellikle kamu çalışanları, dün gece Taliban Kabil'e girmeden önceki gece nakledildi. Bir gece sonra da gündüz tahliye olduk.

Duvarı aşıp yurt dışına gitmek isteyen yolcular oldu. Onlar pist alanlarında oturma eylemleri yaptılar. Bundan dolayı birkaç saatlik gecikme oldu. Biz de uçaktan onları gördük. THY uçağının önüne gelen olmadı. Uçakta bekledik, geç kalktık. Bizim uçağın etrafında oturma eylemi olmadı. Üç dört saat uçakta bekledik.

Ben orada öğretmenim. Öğrencilerimle irtibattaydım. Onlarla sürekli Whatsapp ile görüşüyordum. Şehir içinde şimdilik çatışma ya olmadı ya da çok az oldu. Havaalanları, bankalarda yoğunluk oldu. Onun dışında sessiz olduğunu duydum. Karantina varsa yapmamız gerekeni yapacağız. Ben Eskişehir'e döneceğim." dedi.

"SAHADA TÜRK ASKERLERİ VARDI, ONLAR TEMİZLEDİ DE GİDEBİLDİK"

Mühendis Cem Ayşen ise, "Daha dün öğlen normal işimizdeydik. Şantiyeciyim. Öğleden sonra patladı. Her yerden askerler ve silah sesleri gelmeye başladı. Sonradan tahliye uçakları geldi, sabah gelmeye başladık. Üç saat uçakta bekledik. Afganlar kaçmak için piste girmişlerdi. Uçak havalanamadı, bizi bırakmadılar. Sahada Türk askerleri vardı, onlar temizledi de gidebildik. Bizden önce kalkan ABD kargo uçağından düşenler oldu. İnanılmazdı. Biz askeri havalimanı tarafındaydık. Sivil taraf çok kötüydü. Taliban sivil tarafa girmişti. Türk askerlerimiz görevlerini yapıyorlar. " diye konuştu.

"TÜRK ASKERLERİMİZ ÖNLEM ALDI"

Afganistan'da inşaatta çalışan Musa Mutlu ise THY uçağının kalkmak üzereyken havalimanında yaşanan kargaşa nedeniyle pist başından tekrar aprona döndüğünü söyledi.

Türkiye'ye döndüğü için sevinçli olduğunu dile getiren Mutlu, "Sabah Türk Hava Yolları geldi. Allah razı olsun Türk Hava Yollarından. Afganlar, Amerikan kargo uçaklarına yanaştılar, bize yanaşmadılar. Türk askerlerimiz önlem aldı. Rahat rahat bindik uçağa geldik. Türk elçiliğimizden Allah razı olsun. Memlekete geldik rahatız" ifadelerini kullandı.

"İNSANLAR KENDİLERİNİ UÇAĞIN ÖNÜNE ATTILAR"

Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'nde görevli Şenol Çelik de "Bu sabah uçağa bindik, uçak kalkmadı dört saate yakın. İnsanlar kendilerini uçağın önüne attılar. Tabii binmek istiyorlar. Baya heyecanlı bir yolculuk oldu ama çok şükür vatanımıza sağ salim geldik, ulaştık. Şükürler olsun." ifadelerini kullandı.

Uçağın kalkıp kalkmayacağı konusunda ilk başta tereddütler yaşadıklarını anlatan Çelik, "Uçak geri mi dönecek, gitmeyecek mi, tekrar o kaosun içine mi gireceğiz diye tabii ki korktuk. O insanlara da üzüldük. Hepsi uçağın önlerine atıyorlar kendilerini. Korunmak için uçağın altına giriyorlar. Böyle çok üzücü şeyler de yaşadık. Çok şükür vatanımıza ulaştık." şeklinde konuştu.