Yükleniyor

Dünya genelinde 'Truva Kalkanı' Operasyonu: Şifreli mesajlaşma yazılımı ele geçirildi

Yetkililer, Avustralya ve Avrupa ülkeleri polisi ve ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yürütülen operasyon sonucunda Avustralya, Asya, Güney Amerika ve Orta Doğu'da küresel narkotik ticaretine karışan şüphelilerin yakalandığını açıkladı.

Operasyonlarda organize suç örgütü oluşturduklarından şüphelenilen 800'den fazla kişi tutuklanırken düzenlenen baskınlarda 148 milyon dolar nakit para ele geçirildi. Yetkililer, tonlarca uyuşturucu da ele geçirdiklerini belirttiler.

'TRUVA KALKANI' OPERASYONU

FBI tarafından Truva Kalkanı olarak adlandırılan operasyon çerçevesinde savcılık ve polis makamları şüpheliler tarafından kullanılan özel, şifreli haberleşme ağı An0m'a sızmayı başardı.

Yapılan yazışmalar 2018 yılından itibaren izlemeye alındı.

Operasyonda, gizli ajanların suç örgütü üyelerinin FBI tarafından izlenebilen telefonları kullanmasını sağladığı da açıklandı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison operasyonun "organize suça yönelik ağır bir darbe olduğunu ve sadece bu ülkede değil, tüm dünyada yankılanacağını" söyledi.

Morrison Sydney'de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu olay Avustralya emniyet teşkilatı tarihinde dönüm noktası niteliğinde" dedi.

Avustralya federal polisi Reece Kershaw yasadışı motosiklet çetesi üyeleri de dahil olmak üzere 224 kişinin tutuklandığını, Yeni Zelanda ise 35 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Yetkililer, İsveçli 75 şüphelinin tutuklandığını ve
Almanya'da ise 60'tan fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladılar. Hollanda'da 49 kişi tutuklandı.