308
  • serpil

Araç alım satımında yeni dönem

Ticaret Bakanı Pekcan araç alım satımı işlemlerinde Güvenli Satış Sistemi uygulamasına başlanacağını söyledi.

 

 

Noterlerde araç alım satımında eş zamanlı olarak satış bedeli tahsili ve devir işlemi yapılabilecek.

Pekcan’ın yaptığı son dakika açıklamasına göre Güvenli Satış Sistemi uygulaması ile noterlerde araç satış veya alış işlemlerinde eş zamanlı olarak satış bedeli tahsili ve devir işlemleri yapılabilecek.  Sistemi kullanmak isteyenler de 20 TL tutarında sembolik bir para ödeyecek.

 

 

6 AY İÇİNDE DEVREYE GİRECEK

Pekcan, bütün bu olumsuzlukların önüne geçmek için çalışma başlattıklarını ve protokol hazırladıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Türkiye Noterler Birliğini ikinci el araç satışında Güvenli Ödeme Sistemi’nin kuruluşu ve işletilmesi konusunda yetkilendiriyoruz. Bu yetkilendirme ile Noterler Birliği ile müşterek Bakanlığımız ve yetkili arkadaşlarımız beraber çalıştılar ve sistemin kuruluşu ve işletilmesi konusundaki usul ve esasları belirledik. Noterler Birliği 6 ay içerisinde bu sistemin kuruluşunu ve işletilmesini gerçekleştirecek. Bunun için de vatandaşımız sistemi kullanmasına dair sembolik bir para ödeyecek. Bunu bugün için 20 lira olarak belirledik, her sene bu rakam yeniden değerleme oranında artacak. Bu sistemle satış bedeli ile aracın mülkiyeti eş zamanlı olarak devredilecek. Sistem sayesinde artık vatandaşımız, daha güvenli, daha hızlı ve daha az maliyetli bir ödeme sistemi ile taşıt alım satım işlemini gerçekleştirecek. Hem de sistem kayıtsız ticaretin azaltılması ve önlenmesi yönünde de önemli bir adım olacak.”

Pekcan, sistem ile hem aracın devir işleminin hem de paranın transfer işleminin aynı anda noter huzurunda yapılacağını belirtti.

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar