332
  • Alo Bilgi

Apartman ve Sitelere KDV İndirimi Gerekli

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’yla, Covid-19 nedeniyle olumsuz etkilenen ekonomiye destek verilmesini sağlayacak bir dizi önlemler alındı.

 

 

Buna göre bazı hizmetlerde geçici olarak yıl sonuna kadar vergi indirimleri yapıldı.

 

 

2020 sonuna kadar iş yerlerinde kira stopajı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldü, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV’nin %18’den %8’e; Yeme-İçme, Sinema-Tiyatro-Müze, Konaklama sektörlerinde ise KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildi.

 

 

İş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetleri olarak belirlendi.

 

 

Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı, evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve onarımı, tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar gibi) bakım ve onarımı, evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı, ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı, mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı, müzik aletlerinin bakım ve onarımı, çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri, motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı, hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri de bu vergi indiriminden faydalanacak.

 

 

Covid-19 ‘un en fazla etkilediği sektörlerden olan konaklama hizmeti, yeme-içme sektöründe verilen hizmetler ile sinema, tiyatro, opera, operet, bale ve müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerin yüzde 8 olan KDV oranları da yıl sonuna kadar geçici olarak yüzde 1’e indirildi.

 

 

Elbette bunlar ekonomiyi ve şirketleri olduğu kadar vatandaşı da doğrudan olumlu yönde etkileyecek düzenlemeler. 2021 yılının da Covid-19 ‘un olumsuz etkilerinin devam edeceğini düşündüğümüzde en azından bazı düzenlemelerin 2021 yılı sonuna kadar, iş yerlerinde kira stopajı bazın düzenlemelerin ise kalıcı olarak devam etmesi gerekiyor.

 

 

Büyükşehirler başta olmak üzere neredeyse her yerde toplu konutlar, rezidanslar veya iş merkezleri bina yönetim şirketleri tarafından yönetiliyor.

 

 

Bunun doğal sonucu olarak da, kendi bünyesinde güvenlik, temizlik, teknik personel çalıştırma yerine, dışardan temizlik-güvenlik veya bina yönetimi firmaları üzerinden hizmet alındığında da aidatlara yüzde 18 KDV maliyeti biniyor. Bu da vatandaşın apartman giderini doğrudan arttırıyor.

 

 

Yani, oturduğumuz sitelerde güvenlik veya temizlik hizmetini bir firmadan aldığınızda 100 Lira olan maliyet 118 Liraya çıkıyor. Bu da aidatları arttırıyor. Üstüne üstlük bir de bina yönetimlerinin fahiş harcamaları olursa, normalde 5-6 Lira olması gereken metrekare aidat tutarı 10-15 Liraya ulaşıyor. 100 metrekare bir daire için de aidat tutarı 1000-1500 liraya kadar varıyor.

 

 

Ayrıca artık hayatın bir parçası sayılan konut veya işyerlerinin site yönetim şirketleri eliyle yönetilmesinde önemli bir maliyet ve aidat artışı nedeni olan KDV yükünün de yüzde 1’e Düşürülmesi gerekiyor. Toplumun belini büken konut ve binalarda dışardan alınan temizlik, güvenlik ve teknik hizmetlerde KDV süresiz olarak yüzde 1’ e indirilmelidir.

 

 

Resul Kurt / Star GazetesiSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar