638
  • Alo Bilgi

Altın Gerilimden Besleniyor

Altın fiyatları, ABD ile Çin arasında artmaya devam eden gerilim ile birlikte yükselişini ikinci güne taşıdı

 

Geçtiğimiz hafta psikolojik sınır olan 2000 doların altında seyreden ons altın yeni haftaya güçlü yükselişle başladı. Dün 1929 dolarla güne başlayan ons altın gün sonunda 1990 dolara kadar yükseldi. 61 dolarlık yükseliş yaşayan ons altın gram altın fiyatlarında da hareketliliğe neden oldu. Gram altın fiyatlarında dün 16 lira seviyesinde yükseliş yaşandı.Bugüne de yüksek seviyelerden başlayan ons altın 2000 dolar sınırında hareket ediyor. Korona virüse ilişkin Rusya’nın aşı iddiası dışında herhangi bir gelişme olmaması, ABD-Çin arasındaki gerginliğin devam etmesi, ABD başkanlık seçimlerine ilişkin tartışmaların başlaması altına olan talebi destekliyor.

 

 

ALTIN PRİMLİ SEYREDİYOR

 

Gram altın güne 470.8 lira seviyesinden başladı. En düşük 469.7 lira, en yüksek 474.5 lira seviyesi görüldü. Saat 08:24 itibarıyla gram altın 472.7 lira seviyesinden işlem görüyor.

 

 

Ons altın ise güne 1985 dolar seviyesinden başladı. En düşük 1980, en yüksek 1996 dolar seviyesi görüldü. Saat 08:24 itibarıyla ons altın 1991.7 Dolar seviyesinde bulunuyor.

 

 

2000 DOLAR SEVİYESİ ÖNEMLİ

 

Ons altında psikolojik sınır olarak tabir edilen 2000 dolar seviyesi önemli eşik olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1.1 yükselerek ons başına 27.7760 dolara çıkarken, platin yüzde 0.3 değer kazandı ve paladyum yüzde 0.8 geriledi.

 

 

Altının seyrinde önemli detaylar:

 

Altın destekli Borsa fonu (ETF) SPDR Gold Shares’teki altın varlıkları, Mart ayından bu yana ilk haftalık düşüşünün ardından Pazartesi günü arttı.

 

 

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin reel faizi, Salı günü de düşerek aşağı hareketini ikinci güne taşımaya yöneldi ve eksi yüzde 1 seviyesine yaklaştı.

 

 

Altın madencilik şirketi Barrick Gold Corp., milyarder yatırımcı Warren Buffett’a ait Berkshire Hathaway Inc.’nin şirket hisselerini portföyüne katmasının ardından yedi yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine tırmandı ve değerli metal madencilik şirketlerindeki yükselişlere öncülük etti.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar