157
  • Alo Bilgi

AGİ Müdahelesi Nasıl Yapılacak?

Asgari Ücret Vergiye Yenik Düşmeyecek

Asgari ücretli bu ay bir üst vergi dilimine geçiyor. Bu vergi dilimine geçilmesiyle eylülde 25 TL, ekim-kasım-aralık aylarında ise 125 TL ilave AGİ desteği sağlanacak. Asgari ücretliye verilecek toplam 400 TL’lik ek destekle maaş düşmeyecek.

Yaklaşık 22 milyon aktif çalışan vatandaş yıl içerisinde elde ettiği gelire göre vergi ödüyor.

Ancak yazımızın konusu 8 milyon asgari ücretli için.

Toplam geliri;

13 bin liraya kadar olanlar %15,

13 bin ila 30 bin arasında geliri olanlar ise yüzde 20’lik vergi dilimine giriyor.

Bu bağlamda asgari ücret hesaplaması hususunda eylül ayı ile birlikte son 4 ayın hesaplaması da değişiyor. Yani çalışanların ücretlerinden kesilen gelir vergisi, ücret geliri arttıkça artıyor. Dolayısıyla her yıl sonuna doğru artan vergi dilimi nedeniyle yıl sonlarında çalışanların ellerine geçen net ücrette azalıyor.

 

 

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI AGİ DESTEĞİYLE DÜŞMEYECEK

Asgari ücretli bu ay bir üst vergi dilimine geçiyor.

Bu vergi dilimine geçilmesiyle eylülde 25 TL, ekim-kasım-aralık aylarında ise 125 TL ilave AGİ desteği sağlanacak. Asgari ücretliye verilecek toplam 400 TL’lik ek destekle maaş düşmeyecek.

Asgari ücretli için ise 2016 yılından beri uygulanan AGİ ilavesi bu yıl da uygulanacak ve asgari ücretli çalışanlara bu sayede bir üst vergi dilimine geçilse bile 2 bin 324 TL’den daha düşük ücret ödenmeyecek.

 

 

AGİ MÜDAHELESİ NASIL YAPILACAK?

Asgari ücretlinin bordrosunda ilk sekiz ay yüzde 15 oranında gelir vergisi hesaplanırken bu ay yüzde 20 oranında da vergi hesaplaması yapılacak. Eylül ayı bordrosunda kazancın bir kısmı yüzde 15’den, bir kısmı yüzde 20’den vergilenecek. Yılın kalan son üç ayında ise tüm kazancı yüzde 20’den vergilenecek.

Asgari ücretlinin vergisindeki artış kadar daha yüksek AGİ ödenerek net asgari ücret yıl boyu korunmuş olacak. AGİ’de yapılan artış işverene ek bir maliyet olmayacak çünkü işveren çalışanına ödediği ilave asgari geçim indirimini kendi ödeyeceği vergiden düşecek.

İlk sekiz ayda çalışanın bordrosunda yüzde 15 oranında 375,23 lira vergi kesildi. Eylül ayında vergi 400,93 liraya yükselecek. Asgari ücretlinin son üç ay bordrosunda ise 500,31 lira gelir vergisi kesintisi yapılacak. Ancak her durumda yapılacak ilave AGİ desteği ile asgari ücretlinin net maaşı 2 bin 324 liranın altına düşmeyecek.

 

 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALAN ASGARİ ÜCRETLİLERİN DURUMU NE OLACAK?

Pandemi nedeniyle mart ayından itibaren kısa çalışmaya başvurmuş olan bir işyerinde sigortalılığı devam eden bekar asgari ücretli kısa çalışma ödeneği alıyorsa, vergi dilimi bakımından bir üst dilime geçmesi zaten söz konusu olmayacak.

Asgari ücretli çalışan, kısa çalışma ödeneği kapsamında 15 gün çalışıp 15 gün kısa çalışma ödeneği alsa bile bu yıl yüzde 20’lik vergi dilimine geçecek gelire yine ulaşamayacak.

Bu durumda olan çalışanlara ilave AGİ ödenmesine gerek kalmayacak.

Özetle; 2016 yılında verilen söz halen geçerli ve uygulamada olacak.

2020 yılı itibarı ile asgari ücreti  30 günlük çalışması karşılığında hiçbir çalışan 2.324 TL’nin altında maaş almayacak.

 

 

Mert Nayır / Gazete VatanSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar