3024
  • Alo Bilgi

ABD’de Ölümcül Dolar Krizi Yaklaşıyor

Küreselleşmeden uzaklaşan ve korona virüs destekleri nedeniyle bütçesinde ciddi açıklar veren ABD ekonomisi tarihte görülmemiş bir dolar krizine doğru ilerliyor

 

 

Doların küresel piyasalardaki gücü sınırlı olabilir. Asya’nın en önemli finans otoritelerinden Stephen Roach küresel ortamdaki değişimle birlikte ABD’deki muazzam bütçe açığının dolar krizini tetikleyebileceğini öngörüyor.

 

 

Bir dönem Morgan Stanley Asia’ya başkanlık yapan Yale Üniversitesi’nin Kıdemli Profesörü Stephen Roach CNBC’ye verdiği röportajda, “ABD ekonomisi uzun süredir çok düşük kamu tasarrufu ve kronik bir cari açık problemiyle ciddi makro dengesizliklerden etkileniyor. Dolar çok ciddi derecede düşecek” ifadelerine yer verdi.

 

 

Roach’un beklentilerine göre dolar diğer büyük para birimleri karşısında %35 değer kaybedebilir.
Ünlü ekonomist röportajında, “Sorunlar önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak mali açıkla birlikte kötüden daha kötüye doğru ilerliyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Küresel endekslerde dolar geçtiğimiz iki hafta %1’in üzerinde değer kazandı ve göreceli olarak yatay seyirde hareket ediyor. Fakat Roach dolardaki sorunlara kayıtsız kalınmaması gerektiğine inanıyor.

 

 

Roach konuya ilişkin, “Ulusal tasarruf oranı ABD’nin ya da muhtemelen tarihteki önde gelen ekonomilerinin hiçbirinin gitmediği kadar derin bir negatif seviyede” sözlerine yer verdi.

 

 

Ölümcül kombinasyon

 

Ünlü ekonomist farklı etkenlerin de bu düşüşe katkı sağlayacağını düşünüyor. Roach, “Aynı zamanda Amerika küreselleşmeden uzaklaşıyor ve kendisini dünyanın geri kalanından ayırmaya çalışıyor. Bu ölümcül bir kombinasyon” dedi.

 

 

Yale Üniversitesi Profesörü zamanlama konusunda kesin konuşmuyor. Beklentilerinin gelecek yıl, iki sene sonra ya da daha fazla bir sürede gerçekleşebileceğini söylese de dolardaki çöküşün kaçınılmaz olduğunu ekleyerek risk yatırımcılarının bu çöküşü göz ardı etmemesi gerektiğini tavsiye ediyor.

 

 

Roach, “Genel olarak bu durum ABD finansal varlıkları için olumsuz bir etki yaratıyor. Daha fazla malın daha yüksek maliyetle ithal edilmesi enflasyon olasılığına işaret ediyor ve bu faiz oranları için olumsuz bir durum” ifadelerine yer verdi.

 

 

Yeni başkan sorunu çözemeyebilir

 

Ünlü ekonomist 1970’lerin sonlarındaki gibi ekonomik büyümede yavaşlama söz konusuyken fiyatları keskin biçimde yükseldiği bir stagflasyon krizinin oluşabileceğinden endişe ediyor.

 

 

Roach’a göre kasım ayındaki başkanlık değişikliğiyle oluşabilecek bir liderlik değişimi dahi bu soruna ilaç olabilecek nitelikte değil. Özellikle de yasa koyucuların korona virüsün sebep olduğu ekonomik etkilerle destek paketleri vasıtasıyla savaşması olası krizin şiddetini körüklüyor.

 

 

Roach gelmekte olan dolar krizine ilişkin “Politikacılar bu krize yakın hiçbir şeyle uğraşmak zorunda kalmadılar” ifadelerine yer verdi.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar